publikacje

Wróć do listy

b.t.[Jestem stałą czytelniczką…]

List do Kuriera Polskiego. Autorka od dłuższego czasu śledzi rubrykę „Tak zaczęła się Polska Ludowa”. [Publikowane tam były wspomnienia czytelników nadesłane na konkurs pod tym samym tytułem?]

Postanowiła opisać swoje przeżycia z tym związane. Mając 22 lata, w czerwcu 1945 r. przybyła z obozu Instenburg  (nadmorskie tereny  b. Prus Wschodnich) do Kętrzyna (wtedy Rastenborg), gdzie po 5-dniowej pieszej wędrówce zostali przyjęci przez starostę Jana Downara. Przybyli mogli zjeść, umyć się i dostali przepustki w dalszą drogę do domów. Stanisława Przygoda, ze względu na znajomość jęz. ros. Wypisywała te przepustki odręcznie. Proponowano jej zostać, ale pojechała dalej. Jednak  po kilku tygodniach wróciła. Jej matka z młodszym rodzeństwem została jeszcze w woj. lwowskim. Po drodze zatrzymała się u rodziny matki w Przemyślu, gdzie przeżyła straszne chwile. Przez cały pobyt tam nie spała ani jednej nocy w domu, ukrywając się przed grasującymi bandami UPA. Po 3 tygodniach ogromnego strachu wyjechała z Podkarpacia.

Podjęła pracę w PUR (Państwowy Urząd Repatriacyjny), który w tamtych czasach był również Urzędem Zatrudnienia. Została skierowana do Biskupca. Prowadziła akcję osiedleńczą w 4 miasteczkach powiatu reszelskiego. Wypisywała zaświadczenia, skierowania i powiernictwa na objęcie gospodarstw przez przybywających osiedleńców, zabezpieczała mienie pozostawione przez Niemców, opisywała majątki poniemieckie. W tym celu jeździła rowerem po okolicznych wsiach. Z czasem PUR zlikwidowano, zaczęła więc pracować w starostwie w Biskupcu. W 1962 r. została powołana przez MRN na sekretarza i członka prezydium tej rady – w momencie pisania tego wspomnienia nadal pełni funkcję tę pełni.

Do wspomnienia autorka dołączyła Księgę zarządzeń – zeszyt zawierający pierwsze akty prawne wydane przez pierwszych gospodarzy Biskupca (Jana Głodka i Serwiliana Rybackiego). Na zakończenie dodaje, że w tym roku [1969] wydana została monografia miasta Biskupiec, która przedstawia dzieje powiatu w 25-leciu PRL. Zauważa jednak, że w pozycji tej nie wymieniono wielu cennych spraw i nazwisk ludzi, którzy się zasłużyli dla powiatu.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Kurier Polski
Miejsce powstania: 
Biskupiec
Opis fizyczny: 
rps., 4 s. złoż.; ; 30 cm
Postać: 
składka pojedyncza
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
1969
Stan zachowania: 
dobry
Tytuł kolekcji: 
Kolekcja dokumentacji konkursu redakcji „Kuriera Polskiego” „Tak zaczęła się Polska Ludowa”
Uwagi: 
Wspomnienie oraz dokument (Księga zarządzeń pierwszych włodarzy Biskupca) nadesłane w ramach konkursu ogłoszonego w 1969 r. na łamach Kuriera Polskiego, a zorganizowanego przy współudziale Archiwum Akt Nowych. Czytelników poproszono o nadsyłanie swoich wspomnień dotyczących początków Polski Ludowej, a także zdjęć i dokumentów pochodzących z tego okresu.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Data dzienna: 
4 lis 1969
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
list