publikacje

Wróć do listy

Ku wolności

Cykl Ku wolności zawiera opowiadania, będące częścią wspomnień autorki z obozu w Ravensbrück. Pięcioczęściowy cykl, z narracją pierwszoosobową, opisuje szczegółowo m.in.: pochód w marszu śmierci, wyzwolenie i kolejne etapy powojennej tułaczki. W kwietniu 1945 r., w czasie ucieczki przed zbliżającym się frontem alianckim, przymusowo wyprowadzono niemal wszystkich więźniów z Ravensbrück. Po sześciu dniach wędrówki grupa kobiet, w której znajdowała się narratorka, została cudem odbita przez wojska amerykańskie i odzyskała wolność. Byłe już więźniarki pechowo znów dostały się do niewoli niemieckiej, po czym ponownie przeżyły ocalenie i kolejny raz wolne przemierzały Niemcy. Wspomnienia dotyczą wędrówki przez niemieckie wsie oraz tymczasowego zakwaterowania we wsi Reinsdorf. Kobiety powoli odzyskują tam siły i ruszają w dalszą podróż. Znatowicz opisuje wrażenia z pobytu w Buchenwaldzie oraz podróż pociągiem do kolejnego obozu dla dipisów. Cykl kończy się opisem ostatniego etapu wędrówki przez Niemcy i Czechy do Polski, po pobycie narratorki w obozach dla dipisów (opisanych w opowiadaniu UNRRA), będącym niejako zamknięciem całości wspomnień. Ośmiodniowa podróż do Warszawy odbywa się w uciążliwych warunkach, a w miarę zbliżania się do kraju serdeczne więzi pomiędzy towarzyszkami niedoli zaczynają słabnąć. Ostatecznie tułaczka ma swój szczęśliwy finał w domu w Śródmieściu, gdzie czeka ukochana siostra autorki.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
s.l.
Opis fizyczny: 
31 k. ; 29,5 cm.
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór zinwentaryzowany, z założenia udostępniany jest mikrofilm. W Dziale Rękopisów ZNiO możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1946
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
13481/II, mf 3241
Tytuł kolekcji: 
Wspomnienia z pobytu w obozie w Ravensbrück w latach 1944–1945
Uwagi: 
Maszynopis z nielicznymi skreśleniami i poprawkami w przestrzeni międzywersowej (pióro, ciemnoniebieski atrament). Na pierwszej i ostatniej stronie podpis autorki, na pozostałych parafka (pióro, ciemnoniebieski atrament). Zewnętrzne brzegi stron podklejane. Opowiadania „Ku wolności” stanowią zamkniętą całość, składająca się z pięciu tekstów. Jakkolwiek brak odręcznego dopisku „cykl” – obecnego przy innych utworach autorki sklasyfikowanych jako cykl – taki charakter utworów sugeruje ich struktura, m. in.: część pierwsza i ostatnia zostały zatytułowane, środkowe zaś posiadają numerację rzymską i odręczny dopisek autorki „Ku wolności”. Kartki oprawione przez ZNiO (oryginalnie luźne kartki zostały podklejone grzbietem strony, każda z osobna, całość złączona okładką).
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
wędrówka po Niemczech po zakończeniu wojny, marsz śmierci, droga powrotna do kraju, wojska amerykańskie, amerykańska strefa okupacyjna Niemiec, Warszawa po wojnie, relacje między więźniarkami, powrót do domu, warunki w obozach dla dipisów
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1945 do 1946
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia