publikacje

Wróć do listy

Lech

Głównym wątkiem opowiadania Lech jest literacka wersja walki o przetrwanie por. „Lecha”, Jerzego Fiedorowa, zastępcy dowódcy kompanii „Motyla”, jednostki należącej do jednego z batalionów 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. Akcja rozpoczyna się wydarzeniami z maja 1944 r., kiedy podczas ciężkiego ostrzału sił niemieckich podjęta została próba przetransportowania ciężko rannego „Lecha” w bezpieczniejsze miejsce. Autorka skoncentrowała się na działaniach na rzecz uratowania życia porucznika, które są jednocześnie pretekstem do ukazania rzeczywistości towarzyszącej walczącym: głodu, zawszenia, komarów, braku lekarstw i personelu, poczucia beznadziei i zwątpienia u jednych oraz niegasnącej nadziei i uporu u innych. Jankowska włączyła do fabuły bohaterów drugoplanowych – żołnierzy i sanitariuszki, biorących faktyczny udział w tych wydarzeniach. Dzięki ich poświęceniu i odwadze uratowano życie nie tylko porucznika, lecz także innych walczących. Domknięciem historii „Lecha” jest przywołanie dwóch epizodów z okresu o wiele późniejszego. Pierwszy dotyczy uroczystości nadania odznaczenia siostrze Florze w uznaniu za jej ofiarną pracę pielęgniarki. Drugi, zamykający opowiadanie, to krótki zapis ze spotkania po latach z porucznikiem „Lechem” – autorce udało się go odnaleźć wiele lat po opisywanych wydarzeniach. Tekst utrzymany w podniosłym, wręcz patetycznym tonie; autorka często używa egzaltowanych sformułowań.  

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
s.l.
Opis fizyczny: 
10 k. ; 29,6 cm.
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór zinwentaryzowany, z założenia udostępniany jest mikrofilm. W Dziale Rękopisów ZNiO Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1944
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
15605/II, mf 10101
Tytuł kolekcji: 
Urszula Jankowska »Zula«: Tak było naprawdę. (Kronika dwudziestolatki, rok 1944) oraz opowiadania i wiersze
Uwagi: 
Do opowiadania dołączona lista osób występujących w utworze wraz z pseudonimami. Maszynopis z drobnymi poprawkami i nadpisaniami głównie w części międzywierszowej (długopis, niebieski tusz). Kartki oprawione przez ZNiO (oryginalnie luźne kartki zostały podklejone grzbietem strony, każda z osobna). Opowiadanie stanowi element większego zbioru, który w całości został złączony okładką.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
druga wojna światowa, 27 Wołyńska Dywizja Piechoty AK, sanitariuszki, walki partyzanckie, walka o przetrwanie, lojalność żołnierzy, spotkanie po latach
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1944
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia