publikacje

Wróć do listy

Losy pozostałych członków rodziny Szumerów

Autorka opisuje losy rodzeństwa swojego męża, Stanisława Szumery, a także powojenne losy braci Kleszczyńskich. Bogusław Szumera, najstarszy brat Stanisława, przed wojną ukończył studia rolnicze i chemiczne, potem pracował w krakowskim Monopolu Tytoniowym. W sierpniu 1939 r. został powołany do wojska i przedostał się do Anglii. Latał w RAF jako strzelec pokładowy. Został zestrzelony przez Niemców i lekko ranny dryfował przez kilka dni po morzu. Z obustronnym zapaleniem płuc został wyłowiony przez angielski statek. W ciężkim stanie trafił do szpitala, gdzie z wielkim poświęceniem opiekowała się nim polska pielęgniarka, która później została jego żoną. Oboje wyjechali do Detroit, gdzie Bogusław pracował jako laborant w szpitalu. Zmarł w wielu 74 lat.

Marian Szumera, młodszy brat Stanisława, po zdaniu w Krakowie matury wrócił do rodzinnego majątku Barłóg, gdzie po śmierci ojca pomagał matce w prowadzeniu gospodarstwa i młyna. Otwarcie krytykował parcelację dobrze prosperujących majątków ziemskich i likwidację młynów gospodarczych. Za swą krytykę władzy został skazany na rok w więzieniu w Tarnowie. W tym czasie skonfiskowano mu część ziemi i włączono do PGR. Marian, choć nie ukończył weterynarii, fachowo udzielał pomocy zwierzętom okolicznych gospodarzy. Zmarł w 1992 r.

Barbara Stefania Szumera, młodsza siostra Stanisława, zdała maturę w 1939 r. W czasie okupacji studiowała rolnictwo na tajnych kompletach. Po wojnie ukończyła studia rolnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracowała w standaryzacji, a po zrobieniu doktoratu – w Instytucie Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego. Ryszard Zenon Szumera, najmłodszy brat Stanisława, także ukończył rolnictwo. Był adiunktem na Mechanizacji Rolnictwa UJ. Specjalizował się w projektowaniu młynów wielkoprzemysłowych. Kilka lat pracował w Szwajcarii i Niemczech, po olimpiadzie w Monachium wrócił do kraju. Zmarł w 1993 r.

Edward Kleszczyński z żoną, hrabiną Mieroszewską z Czech, wyjechali do Ameryki. Oboje zmarli na emigracji. Józef Kleszczyński, brat Edwarda, został w kraju. Jego syn Józef został zastrzelony przez Niemców, a szesnastoletnia córka zmarła na gruźlicę. Pozostały przy życiu syn uciekł za granicę statkiem UNRRA. W Londynie zaczął pracę od wyprowadzania psów, jedna z rodzin powierzyła mu pilnowanie domu w zamian za pokój i utrzymanie. Zdał egzamin do szkoły średniej, a następnie maturę. Skontaktował się z rodzicami, a żona jego stryja Edwarda opłaciła mu przelot do Ameryki, gdzie ukończył rolnictwo. Tam się ożenił i został profesorem na uniwersytecie. Lokocz, zastępca Stanisława Szumery w Monopolu Tytoniowym, po wojnie został aresztowany w okolicach Gdańska. Sąd go uniewinnił, gdyż okazało się, że współpracował z polskimi partyzantami. Ukrywał się w Monopolu, ponieważ w Raciborzu był znany jako powstaniec śląski. 

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
s.l.
Opis fizyczny: 
2 s. ; 30 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
2016
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
AOII/34/PR
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Opozycji
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
rodzinne losy w powojennej Polsce, wojenne losy Polaków, powojenna emigracja
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1939 do 1993
Nośnik informacji: 
papier