publikacje

Wróć do listy

Lwów i moja rodzina

Autorka, Julianna Filippi-Lechowska, opisuje losy swoich przodków  mieszkających od pokoleń we Lwowie, sięgając do w XIX w. i kończąc na latach powojennych, kiedy potomkowie Filippich żyli już na Dolnym Śląsku.  Filippi-Lechowska rozpoczyna od postaci słynnych rzeźbiarzy: Paola, Pawła i Parysa Filippich, koncentrując się przede wszystkim na losach najmłodszego – Parysa oraz jego rodziny, ukazując jak rodzina znalazła się we Lwowie. Dalsza część dotyczy osoby pradziadka autorki – ur. w 1902 r. Stanisława Filippi, który staje się osią przewodnią historii, a wydarzenia z jego życia ukazują jednocześnie tło historyczne Lwowa począwszy od pierwszych dekad  XX wieku, poprzez niepodległą Polskę, II wojnę światową do 1949 r., kiedy w obawie przed zsyłką, rodzina Filippich opuściła Lwów i znalazła się we Wrocławiu. Praca ma charakter faktograficzny i sprawozdawczy, ukazujący w pigułce dzieje rodziny autorki.

Miejsce powstania: 
Wrocław
Opis fizyczny: 
[8] k. luź. : fot. ; 31 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
wydruk komputerowy
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
2012
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
Akc. 14/16 t. 1
Tytuł kolekcji: 
Materiały Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Oddział Wrocławski. XVIII. Rajd Śladami Pamięci Lwowa i Kresów. Rok 2012. Prace konkursowe
Uwagi: 
Komputeropis, wydruk jednostronny. Na odwrocie pierwszej karcie ołówkiem adnotacja osoby/osób oceniających pracę konkursową (punktacja) oraz adres szkoły i nazwisko nauczyciela-opiekuna (pióro, niebieski atrament). Gruby papier. W tekście skany pomniejszonych fotografii z albumu rodzinnego Filippich. Na lewym brzegu ślady po bindowaniu. Praca napisana w formie listu (mejla do niemieckiej przyjaciółki Julianne), podtytuł: Email do przyjaciółki; każda kartka (poza stroną tytułową) rozpoczyna się nagłówkiem stylizowanym na wiadomość z poczty elektronicznej (do:.. od:.. Wysłano:.. Temat). Praca nadesłana na konkurs dla uczniów i uczennic szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych organizowany przez Towarzystwo Miłośników Wrocławia i Kresów Południowo-Wschodnich.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Główne tematy: 
dzieje rodziny Filippich, Olga Filippi, Stanisław Filippi, życie i twórczość polskiego rzeźbiarza w XIX w., przedwojenny Lwów
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1800 do 2012
Nośnik informacji: 
papier
fotografia / skan
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia