publikacje

Wróć do listy

Pamiętnik Krystyny Grudzińskiej

Pamiętnik konkursowy Krystyny Grudzińskiej skupia się na wspomnieniach z dzieciństwa i dorastania, dotyczy trudnych relacji rodzinnych. Autorka pisze, że gdy miała dziesięć lat, jej rodzice rozwiedli się, ona została z matką, a jej siostra z ojcem. Jako nastolatka przebywała w domu dziecka. Kiedy pisała swój pamiętnik, jej rodzice żyli i mieszkali w tym samym mieście, co ona. Ważnym wątkiem zapisków jest niechęć do rodziców („gdybym mogła, zabiłabym matkę i ojca”). Grudzińska tęskni za miłością, brakuje jej poczucia bezpieczeństwa i marzy o innych rodzicach: „[...] takich dobrych, którzy by wszystkiego nauczyli, mam zaledwie 15 lat, a dużo już widziałam, to przez moją matkę, która była p…[prostytutką]. Ja takiego chleba nie szukam, uważam, że to nie tylko hańbi honor kobiety, ale zaważa na jej godności". Autorka opisuje wieś, gdzie mieszkała jako dziecko, swoje relacje z koleżankami, pierwszą miłość do chłopca. Marzy o tym, żeby zostać nauczycielką – chciałaby skończyć korespondencyjnie liceum pedagogiczne. 

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Prudnik
Opis fizyczny: 
8 k. ; 29,7 cm.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
Od 1961 do 1962
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
II 77
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję Archiwum Kobiet. Pamiętnik Krystyny Grudzińskiej został napisany na „Wielki konkurs na pamiętniki" (grudzień 1961), zorganizowany przez Komitet Badań nad Kulturą Współczesną PAN we współpracy ze Związkiem Młodzieży Wiejskiej, Zakładem Socjologii Wsi PAN i Ludową Spółdzielnią. Wybrane teksty opublikowano w dziewięciotomowym wydaniu pamiętników młodzieży wiejskiej „Młode pokolenie wsi Polski Ludowej”. Pamiętnik Grudzińskiej nie był publikowany. Tekst został przepisany z oryginału przez Ośrodek Dokumentacji Pamiętnikarskiej, działający w ramach Komisji Badań nad Kulturą Współczesną PAN.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
osamotnienie, relacje z rodzicami i rówieśnikami, praca seksualna kobiet, dzieciństwo i dorastanie w niepełnej rodzinie, pobyt w domu dziecka, plany edukacyjne, negatywne uczucia nastolatki wobec rodziców
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1947 do 1962
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste