publikacje

Wróć do listy

Relacja Marii Balinskiej z pracy przymusowej w Niemczech

Relacja Marii Balinskiej spisana w 1945 r. w Lubece, podczas kursu gospodarstwa domowego dla dziewcząt, w ramach zadanego wypracowania na temat pobytu w Niemczech. Dokument opisuje okoliczności wywiezienia autorki do Niemiec, warunki egzystencji i pracy przymusowej (czas pracy, zakres obowiązków w kuchni oraz jako służąca). Autorka najpierw pracowała wraz ze swoją rodziną na wsi, później sama w mieście. Balinska opisuje swoje relacje z niemiecką gospodynią, z którą się bardzo zżyły oraz swój nastrój, kiedy przebywała w Lubece i tęskniła za bliskimi, za polskim językiem. W zapiskach podkreśla, że gospodyni odnosiła się do niej z szacunkiem i traktowała bardziej jak współpracownicę. Dodaje również, że lubiła swoją pracę w kuchni, gdzie nauczyła się przygotowywania wielu nowych, nieznanych jej dotąd potraw.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Lubeka
Opis fizyczny: 
[3] k. luź. ; 21 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
Akc. 59/86
Tytuł kolekcji: 
Relacje 20 dziewcząt z pobytu w obozie pracy w Niemczech w okresie II wojny światowej
Uwagi: 
Tytuł nadany przez Archiwum Kobiet. Rękopis, zapis obustronny ołówkiem. Charakter czystopisu, zapis dość czytelny. Na końcu relacji niewyraźny podpis autorki (ołówek).
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
młodociana robotnica przymusowa, stosunki Polaków z Niemcami podczas pracy przymusowej, niewolnicza praca na rzecz III Rzeszy
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1943 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
relacja