publikacje

Wróć do listy

Relacja nauczycielki

Wspomnienia Antoniny Hobler głównie na temat jej działalności podczas II wojny światowej. Jako członkini ZWZ-AK brała udział w akcji przerzutów żołnierzy do Czechosłowacji i na Węgry, opiekowała się rannymi, przewoziła korespondencję i depozyty. W 1944 r. wraz z całą rodziną została wywieziona do obozu koncentracyjnego Burgweide (obecnie Sołtysowice we Wrocławiu), a następnie wywieziona na przymusowe roboty do Gross Neudorf (obecnie Nowa Wieś Wielka, woj. dolnośląskie). Po zakończeniu wojny wraz z mężem organizowała pierwszą polską szkołę w pobliskim Jaworze. Po przeprowadzce do Wrocławia w 1957 r. nadal pracowała w szkolnictwie.

Autor/Autorka: 
Organizacja/Partia: 
Miejsce powstania: 
Wrocław
Opis fizyczny: 
k. 173–175 ; 31 cm.
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1980
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
Akc. 182/94/5 t. 1
Tytuł kolekcji: 
Relacje, wspomnienia, opracowania, wywiady, wypisy z literatury dot. ruchu oporu w Okręgu Lwowskim AK (m.in. Sambor) oraz pobytu w obozach i na zesłaniu w ZSRR ze zbioru Janiny Klawińszowej
Uwagi: 
Maszynopis o charakterze czystopisu, zapis jednostronny. Podwójna foliacja – oryginalna i ołówkiem w prawym, górnym rogu foliacja ZNiO. Dokument jest częścią zbiorów Janiny Klawińszowej, dostępnych w archiwum ZNiO we Wrocławiu.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
zaangażowanie nauczycieli i nauczycielek w walkę z okupantem, roboty przymusowe na rzecz III Rzeszy, oświata po II wojnie światowej
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1906 do 1991
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
relacja