publikacje

Wróć do listy

Relacja Sary Poletackiej z zajść studenckich na USB w Wilnie w listopadzie 1931 r.

Poniższy rekord stanowi relację świadkini zajść antysemickich, jakie miały miejsce na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie w 1931 r.; w owym czasie, wśród studentów istniał wyraźny podział na „studentów Żydów” i „studentów chrześcijan”. „Młodzież chrześcijańska” oczekiwała od kadry zmiany reguł dotyczących przydziałów preparatów prosektoryjnych. Domagała się, że będzie przebiegał on według kryterium wyznania  W celu wymuszenia zmiany kryterium podziału organizowane były manifestacje i demonstracje, w wyniku których dochodziło do „zamieszek” i „zajść” o charakterze antysemickim. W czasie starć grup studentów o sprzecznych interesach ranny został student prawa – Stanisław Wacławski. Z powodu poważnych obrażeń zmarł on w szpitalu. 

Relacja autorki rozpoczyna się od informacji, iż dnia 10 listopada (a więc wówczas, gdy zginął Wacławski) spotkała się w okolicach ulic Nowogródzkiej i Trockiej ze swoim bratem oraz kolegą Wulfinem. W miejscu tym, jak wspomina autorka, „powstało zamieszanie” i rodzeństwo straciło kolegę z oczu. Poletacka nie przybliża kontekstu owego „zamieszania”, nie informuje również o celu spotkania całej trójki. Podaje, że kolega Wulfin był nieuzbrojony i nie brał udziału w zamieszkach. Wspomina, że widziała moment jego aresztowania. Relacja ta mogła mieć na celu zapewnienie Wulfinowi alibi. Wypowiedż Poletackiej pisana jest krótkimi zdaniami – autorka „odtwarza” w niej jedno, konkretne, zdarzenie. 

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Wilno
Opis fizyczny: 
1 k. ; 30 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1931
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
F 175 ap. 1(I) A b. 605
Tytuł kolekcji: 
Akta dochodzenia wstępnego w sprawie zaburzeń studenckich w listopadzie 1931 r.
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję Archiwum Kobiet. Relacja spisana została przez jednego z sędziów Sądu Akademickiego. Protokołował prof. Czeżowski.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
23 lis 1931
Główne tematy: 
manifestacja, zajścia antyżydowskie, aresztowanie
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1931
Nośnik informacji: 
papier
fotografia / skan
mikrofilm
Gatunek: 
relacja