publikacje

Wróć do listy

Relacja Zofii Orlickiej z pobytu w obozie na Majdanku

Zofia Orlicka trafiła do obozu 17 stycznia 1943 r. w grupie trzystu więźniarek z Pawiaka; obóz opuściła 17 września 1943 r. W relacji opisuje uciążliwy transport do obozu w wagonach towarowych, po pięćdziesiąt osób w każdym. Podróż trwała kilkanaście godzin przy temperaturze dwudziestu siedmiu stopni poniżej zera. Orlicka wspomina swoją niepewność związaną z tym, że nie wiedziała, gdzie ją wieziono. Dopiero w Dęblinie więźniarki dostały informację, że jadą do Lublina. Po przybyciu do obozu autorka została osadzona na polu piątym, w pierwszym baraku od wsi Dziesiąta. Wspomina, że władze obozu na początku nie wiedziały, co zrobić z przywiezionymi kobietami, gdyż poza więźniarkami politycznymi były wśród nich więźniarki „wątpliwego prowadzenia się i inne”. Orlicka wkrótce po tym zaangażowała się w tworzenie szpitala (podaje nazwiska pielęgniarek i lekarek, które zgłosiły się do jego prowadzenia) – powstanie rewiru było koniecznością, wiele więźniarek, przebywających zimą w barakach pozbawionych okien, chorowało. Sprzęt i leki więźniarki organizowały na własną rękę, np. jednej z Żydówek udało się przemycić w paczce szczepionkę przeciwdurową, którą zostały zaszczepione ostatecznie wszystkie więźniarki Polki. Pielęgniarki i lekarki – jak wspomina autorka – cieszyły się pewnymi przywilejami, np. otrzymywały fartuchy od obozowych szwaczek. Poza rewirowymi wspomnieniami pojawiają się wątki kontaktów „z miastem” za sprawą jednej z więźniarek (brak szczegółów) oraz naprzemiennej opieki nad dziećmi innych kobiet w obozie.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Lublin
Opis fizyczny: 
8 k. ; 30 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1958
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
VII/M-74
Tytuł kolekcji: 
Pamiętniki, relacje, ankiety byłych więźniów
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję Archiwum Kobiet. Do dokumentu dołączony jest osobno wykaz nazwisk innych więźniarek, które pojawiają się we wspomnieniach.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Osoba, której dotyczy treść: 
Główne tematy: 
wzajemna pomoc między więźniarkami, rewir na Majdanku, przymusowa praca kobiet w obozie, tworzenie szpitala w obozie koncentracyjnym, lekarki i pielęgniarki na Majdanku
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1943
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
relacja