publikacje

Wróć do listy

Szwalnia

Akcja opowiadania toczy się w niemieckim obozie koncentracyjnym w Ravensbrück w 1945 r., w okresie Wielkiego Postu, przedstawia historię jednego dnia pracy więźniarek w szwalni. Bezosobowa narracja obrazuje codzienność obozową pod koniec wojny – przerywane wspólnymi modlitwami rozmowy kobiet podczas pracy obejmują przeróżne tematy: od doszukiwania się w snach oznak nadchodzącego oswobodzenia poprzez wymianę przepisów kulinarnych z powodu zbliżającej się Wielkanocy, po wspomnienia i dyskusje literackie. Pośród żywiołowych debat i wesołych pogawędek pomiędzy warszawiankami (więźniarkami, które trafiły do obozu po powstaniu warszawskim) toczy się burzliwa dyskusja o sensie wybuchu powstania, którą nagle przerywają dźwięki syren, oznajmiające alarm przeciwlotniczy. Tekst zawiera wzmiankę o losach ciężarnych kobiet w obozie. Szwalnia stanowi zbiorowy portret kobiet w obozie, aczkolwiek niektóre z więźniarek zostały wyróżnione w niej również krótką, odrębną charakterystyką. Opowiadanie przybliża nastroje uwięzionych w sytuacji, kiedy coraz częściej słychać oznaki zbliżającego się frontu – nadzieja na wyzwolenie miesza się z poczuciem zagrożenia, a radość z przygnębieniem.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
s.l.
Opis fizyczny: 
8 k.; 30 cm.
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór zinwentaryzowany, z założenia udostępniany jest mikrofilm. W Dziale Rękopisów ZNiO możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1946
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
13481/II, mf 3241
Tytuł kolekcji: 
Wspomnienia z pobytu w obozie w Ravensbrück w latach 1944–1945
Uwagi: 
Maszynopis, na pierwszej i ostatniej stronie podpis Hanny Znatowicz, na pozostałych stronach parafka autorki. Na pierwszej i trzeciej karcie przypisy autorki do tekstu. Kartki oprawione przez ZNiO (oryginalnie luźne kartki zostały podklejone grzbietem strony, każda z osobna, całość złączona okładką). Zapis czystopisowy.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
obozowa codzienność Ravensbrück, nastroje i uczucia w obliczu nadciągającego frontu, powstanie warszawskie
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1945
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia