publikacje

Wróć do listy

W sprawie Faklerowej

Relacja dotyczy wydarzeń z lat 1943-1944. Wspomnienia rozpoczyna informacja o przyczynie obecności autorki w obozie płaszowskim, w którym spędziła niecały rok. Wcześniej pracowała ona w komandzie krawieckim zajmującym się głównie reparacją mundurów żołnierzy niemieckich. Pod koniec funkcjonowania obozu została oddelegowana do przenoszenia drewna w miejsce spalania zwłok – ciał rozstrzelanych wcześniej więźniów i więźniarek, które wykopywano i palono w celu zatarcia śladów po dokonanych zbrodniach. Ewa wspomina, że drewno pochodziło z rozbieranych już w 1944 roku baraków. Ze wspomnień autorki wynika, iż nie chciała wykonywać tej pracy – relacjonuje, że wraz z siostrą poprosiła żonę kierownika warsztatu kuśnierskiego, by wstawiła się za nimi u swojego męża. Kobiety mogły podjąć pracę w innym miejscu. 
Relacja kończy się obroną żony kierownika – według wspomnień autorki nie miała ona wpływu na jego stosunek do więźniów i więźniarek, a tym samym nie powinna ponosić odpowiedzialności za jego czyny. 

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Relacja
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
1 k. ; 30 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1947
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
301/3229
Tytuł kolekcji: 
Relacje Żydów Ocalałych z Zagłady
Uwagi: 
Spisała Laura Eichhorn. Relacja autoryzowana. Relacja najprawdopodobniej miała służyć procesowi kierownika zakładu kuśnierskiego w obozie płaszowskim.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
9 lip 1947
Główne tematy: 
przemoc fizyczna, przemoc psychiczna, praca przymusowa, spalanie zwłok
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1943 do 1944
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm
nośnik elektroniczny
Gatunek: 
relacja