publikacje

Wróć do listy

Wspomnienia Cecylii Łuciów z zesłania na Sybir

Wspomnienia Cecylii Łuciów z lat wojny, kiedy jako dziewczynka została wywieziona z rodziną na Syberię. Zachowując perspektywę dziecka, autorka opisała swoje i rodziny życie przed wojną, w jej trakcie i na zesłaniu. Miała troje starczego rodzeństwa. Matka prowadziła gospodarstwo rolne, ojciec był kierownikiem w spółdzielni mleczarskiej. Wojna rozłączyła rodzinę – ojciec został zmobilizowany, matkę autorki aresztowano i wywieziono wraz z dziećmi. Łuciów szczegółowo opisała rozpaczliwą sytuację zesłańców (w tym dzieci) – głód, złe warunki, starania matki i własne, by przetrwać, podejmowanie się różnorakich prac. Z zesłania rodzina wróciła wiosną 1945 r. i dołączyła do ojca, który powrócił z niewoli niemieckiej. Zamieszkali w Bieszczadach, gdzie ojciec dostał gospodarstwo po Ukraińcach. Po powrocie Cecylia poszła do pracy, a w 1948 r. wyjechała na tzw. Ziemie Odzyskane do siostry. Tam dwa lata później wyszła za mąż; małżonkowie prowadzili gospodarstwo rolne. Para wychowała troje dzieci, doczekała się pięciorga wnucząt.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Radomice
Opis fizyczny: 
k. luź. 297–302 ; 31 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Katalog rękopisów zinwentaryzowanych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1992
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
18930/II
Tytuł kolekcji: 
Pamiętniki „repatriantów” z Kresów Wschodnich na Ziemie Zachodnie. Pokłosie konkursu ogłoszonego przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r.
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję Archiwum Kobiet. Rękopis o charakterze czystopisu (długopis, niebieski tusz). Przekreślona numeracja autorki, ołówkiem w prawym górnym rogu foliacja ZNiO. Zapis dwustronny, luźne kartki w kratkę, pismo czytelne, staranne, liczne błędy językowe. Dołączona koperta z danymi autorki (adres). Praca nadesłana na konkurs organizowany przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w 1992 r., praca konkursowa.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
wojna oczami dziecka, dzieci na zesłaniu, wywózki na Syberię, osadnictwo powojenne
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1932 do 1992
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia