publikacje

Wróć do listy

Wspomnienia nauczycieli pracujących w latach 1945–1956

Genowefa Arciemowicz urodziła się i mieszkała przed II wojną światową na Brasławszczyźnie, nad nad jeziorem Drywiaty (obecnie Białoruś); za rodzinne miasto uważała położony nieopodal Dyneburg (Daugavpils, obecnie Łotwa). Rodzina autorki w 1939 r. została uznana za „kułaków”, rodziców aresztowano, co wpłynęło na jej dalsze losy. W swoich wspomnieniach Arciemowicz skoncentrowała się przede wszystkim na pierwszych latach swojej pracy w zawodzie nauczycielki (1952–1956 r.), kiedy uczyła matematyki i fizyki na łotewskiej prowincji (wówczas już w granicach ZSRR): w Ajzagaszy, Tabore i Zemgale (liceum); w dwóch ostatnich pełniła również funkcję wicedyrektorki placówki. Jednocześnie nie porzuciła marzeń o dalszej edukacji – studiowała w Daugavpils i Leningradzie. Arciemowicz przywołała w swojej relacji obraz powojennej prowincjonalnej rzeczywistości na ziemiach włączonych do ZSRR, na którą składały się: wyrabianie norm w kołchozie, panująca rusyfikacja, bieda oraz wysiłki na rzecz prowadzenia względnie normalnego życia. Po październikowej odwilży w 1956 r. autorka przyjechała z rodziną do Polski i zamieszkała w Raciborzu.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
s.l.
Opis fizyczny: 
1–10 k. luź.; 30 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1988
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
Akc. 79/91
Uwagi: 
Maszynopis o charakterze czystopisu, drobne poprawki długopisem (niebieski tusz). Przekreślona foliacja autorki, ołówkiem, w prawym górnym rogu wprowadzona foliacja ZNiO. Praca nadesłana na ogólnopolski konkurs ogłoszony przez Duszpasterstwo Nauczycieli w Gdańsku w 1988 r., konkurs pod patronatem bp. Tadusza Gocławskiego 1. Pamiętnik lub wspomnienie nauczycieli uczących w latach 1945–1956. 2. Wypowiedź pt. „Kim właściwie jestem jako nauczyciel?” – praca konkursowa.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
życie i edukacja na ziemiach przyłączonych do ZSRR po II wojnie światowej, losy „kułaków” w czasie II wojny światowej i po 1945 r., rola religii
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1945 do 1956
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia