publikacje

Wróć do listy

Wspomnienia z powstania warszawskiego sanitariuszki z kompanii dyspozycyjnej „Koszta”

Wspomnienia sanitariuszki Wandy Majer z powstania warszawskiego zostały podzielone na trzy części: Szpital, Nasza kwatera oraz Pożegnanie. Autorka opisała przede wszystkim swoją pracę w szpitalu: codzienne dowożenie rannych, drastyczne przypadki, jakie szczególnie zapadły jej w pamięć, oraz te, które z innych względów uznała za wyjątkowe. Kilkakrotnie zamieściła krótkie opowieści o pacjentach, z którymi się zetknęła – nie tylko o ich obrażeniach, ale również o przeżyciach osobistych. Zapiski dotyczą także pracowników szpitala – lekarek, lekarzy, sanitariuszek. Wspomnienia Majer z rzadka przybierają charakter osobisty. Jej uwaga skierowana była głównie na świat zewnętrzny, a notatki stały się świadectwem powstańczej codzienności w szpitalu. Poza wymienionymi aspektami znajdują się tam fragmenty dotyczące toczonych walk, nalotów, relacji między personelem medycznym a pacjentami – z rzadka przerywane opisami radosnych wydarzeń (ślub powstańczy, wizyta aktorów). W kolejnych częściach autorka opisała drugi miesiąc powstania, po ewakuacji rannych ze szpitala. Ostatnia część tekstu dotyczy wydarzeń po kapitulacji powstania i złożeniu broni przez powstańców. Majer znalazła pracę w plutonie sanitarnym PCK i wkrótce opuściła zniszczone miasto. Wspomnienia kończy opis jej powrotu do Warszawy w kwietniu 1945 r.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Warszawa
Opis fizyczny: 
k. 45.
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór zinwentaryzowany, z założenia udostępniany jest mikrofilm. W Dziale Rękopisów ZNiO możliwość otrzymania oryginału do wglądu do celów badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
15491/II, mf 9845
Uwagi: 
Maszynopis z drobnymi poprawkami i uzupełnieniami ręką autorki (długopis, niebieski tusz). Na k. 42 podpis i odręczny dopisek autorki „Przepisane na maszynie 1969 r.”. Dołączony spis treści (1 k.), indeks nazwisk i pseudonimów (1 k.) oraz zaświadczenie zatrudnienia Wandy Majer w charakterze sanitariuszki, wydane przez PCK, z datą 2 października 1944 r., podpisane przez dyrektora PCK W. Gorczyckiego. Kartki oprawione przez ZNiO (każda strona z osobna podklejona grzbietem, całość złączona okładką).
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
1 wrz 1945
Główne tematy: 
personel medyczny powstania, kompania „Koszta”, patrol sanitarny
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1944 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia