publikacje

Wróć do listy

Wspomnienie z pierwszych dni września 1939 r. urzędniczki Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, cz. 2

Autorka opisała sytuację w Krzemieńcu po ewakuacji większości personelu MSZ i korpusu dyplomatycznego w połowie września 1939 r., kiedy wraz z matką musiała zostać w miasteczku (nie została objęta ewakuacją). Krzyżanowska obserwowała napływ uchodźców do miasta, wejście wojsk radzieckich, aresztowania. Warunki egzystencji autorki i jej matki stale się pogarszały, więc próbowały zdobyć środki do życia, sprzedając cenne przedmioty: „Mamy tylko zegarki. I tak złoty Longines mamy przekształca się w kilka kilogramów kaszy gryczanej i gustowną jesionkę, ohydny ciuch ozdobiony kołnierzem z imitacji kota. Mój Tissot przyjmuje postać rozdeptanych butów, wianka cebuli i woreczka mąki”. Jak zaobserwowała Krzyżanowska, wobec nasilających się aresztowań żony uwięzionych Polaków – m.in. w Kozielsku – zawierały małżeństwa (przy czym często dochodziło do bigamii) z miejscowymi Turkami, aby uniknąć aresztowania i legalnie opuścić Krzemieniec. Autorka podejmowała działania, aby wrócić do Warszawy, co wreszcie się udało pod koniec grudnia 1939 r.

 

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
W 45. rocznicę
Miejsce powstania: 
Warszawa
Opis fizyczny: 
7 k. luź. ; 30 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1988
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
Akc. 19/86
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję Archiwum Kobiet. Maszynopis o charakterze czystopisu, z nielicznymi ręcznymi nadpisaniami w przestrzeni wersowej (długopis, niebieski tusz), drobne poprawki i skreślenia. Foliacja autorki, zapis jednostronny. Na pierwszej karcie dopisek ołówkiem osoby archiwizującej z sygnaturą, nazwiskiem i adresem autorki.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
pierwsze miesiące II wojny światowej w Krzemieńcu, wejście wojsk sowieckich, aresztowania Polaków, zima 1939 r. w Krzemieńcu
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1939
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia
Tytuł ujednolicony dla pamiętnika: