publikacje

Wróć do listy

Wspomnieniowe zapiski Wandy Siwińskiej, z. 3

Zeszyt oficjalnie stanowi trzecią część wspomnień Wandy Siwińskiej, jednak opisane w nim zdarzenia dotyczą sytuacji mających miejsce jeszcze przed tymi, które zostały odnotowane w zeszycie drugim (Siwińska np. wielokrotnie nadmienia, że marzy o pracy w warszawskiej szkole, chociaż pracę w stolicy opisała już w poprzedniej części wspomnień). Autorka w zeszycie trzecim scharakteryzowała jeden rok pracy w szkole w Ząbkach. Samą miejscowość przedstawia jako bardzo niebezpieczną (wspomina o licznych kradzieżach i niedawnym zabójstwie kasjera na poczcie). Chociaż instytucję ukazywano jej wcześniej jako patologiczną placówkę na niskim poziomie, Siwińska czuje się w niej bardzo ważna i potrzebna. Mimo tego i tu nie uniknęła ona konfliktów z przełożonymi, które dotyczyły głównie przydziału przedmiotów (autorka, oprócz języka polskiego, chciała uczyć także historii).

Jej uczniowie pochodzili przeważnie z bardzo ubogich rodzin. Często nie potrafili pisać i czytać. Wielką trudność sprawiało im zapisywanie własnych imion i nazwisk, a nawet przepisywanie z tablicy słów: „język polski”. Siwińska musiała podejmować poważne rozmowy z rodzicami o zachowywaniu higieny ich dzieci (prosiła o mycie podopiecznych oraz zmianę ich ubrań). Walczyła także o zwiększenie liczby spotkań z rodzicami, by nawiązać lepszy kontakt na linii szkoła – rodzinny dom ucznia. Placówka nie oferowała żadnych pomocy dydaktycznych ani materiałów, trzeba je było samemu przygotować. Autorka opowiedziała np. o własnoręcznym szyciu piłek dla dzieci, by te miały się czym bawić. Uczniowie nie mogli też bez zgody nauczycieli i dyrektora korzystać ze szkolnych ubikacji, co bywało bardzo uciążliwe. W tej placówce bardzo ważna stała się dla Siwińskiej kwestia dyscypliny na lekcji. W trakcie pracy w Ząbkach autorka cały czas utrzymywała brata Wicka, który studiował na Wydziale Elektrycznym Politechniki. Zeszyt kończy się na wzmiance, iż nadchodzą wakacje. Urywa się w połowie zdania. Brak jego kontynuacji w zeszycie czwartym.

 

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
s.l.
Opis fizyczny: 
50 s. ; 20 cm.
Postać: 
zeszyt
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
Od 1939 do 1946
Stan zachowania: 
brak stron, luki w treści, dużo skreśleń
Sygnatura: 
DH 13814 OMO
Tytuł kolekcji: 
Wspomnieniowe zapiski Wandy Siwińskiej
Uwagi: 
Zeszyt zachowany w niezbyt dobrym stanie. Liczne ślady po wyrwanych kartkach, zapiski są dość chaotyczne, sporządzone długopisem i ołówkiem, zauważalne bardzo niestaranne pismo (w porównaniu z poprzednimi zeszytami). Na tylnej okładce widnieją zapisane ołówkiem nazwiska: Pawłowski Franek kl. IV, Przybysz IV, tak jakby zeszyt należał początkowo do uczniów. Zapewne traktowany był przez Siwińską jako brudnopis. Dokument to efekt ogłoszenia w 1939 r. konkursu na pamiętnik nauczycielki (nieznana jest pełna nazwa konkursu ani miejscowość, w której się on odbył). Daty powstania i zakres chronologiczny podane w przybliżeniu.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
szkoła, oświata, nauczycielka, zawód nauczycielski, konflikty nauczycielskie, relacje między nauczycielami i uczniami
Zakres chronologiczny: 
Od 1910 do 1939
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia
Tytuł ujednolicony dla pamiętnika: