publikacje

Wróć do listy

Dziennik

Dziennik najprawdopodobniej prowadzony był w Moskwie. Wpisy są nieregularne, a daty dzienne pojawiają tylko w nielicznych przypadkach.

Pierwszy wpis pochodzi z 1891 roku. Hin opisuje w nim wyjazd na działkę w Diemianowie, należącą do Salomona Michaiłowicza Feldsteina. Autorka skupia się na opisach okolicznej przyrody, pogody, swojego nastroju. O istotnych szczegółach z jej życia dowiadujemy się niejako na marginesie: okazuje się, że Salomon Michaiłowicz to jej mąż, któremu autorka jest powolna, mimo że go nie kocha. Wciąż marzy o samotności i chwili wytchnienia. Gdy mąż wyjeżdża, pisze: „Dwa dni  go nie będzie. Nikt mnie nie szarpie, ale w sercu wciąż ten sam ból, ten sam strach – a nuż przyjedzie”.

W innych partiach dziennika Hin sporo miejsca zajmują autorefleksje. Autorka próbuje opisywać swoje uczucia, cechy charakteru – także te negatywne. Wspomina, na przykład, o swojej opryskliwości, z powodu której wiele wycierpiała w młodości i której tak bardzo chciałaby się wyzbyć. Próby te spełzają na niczym, ponieważ  – jak stwierdza – jest to jej „dziedzictwo krwi”. Rzadko wspomina o poznawanych ludziach  – opisuje m.in. „wspaniałego Włodzimierza Iwanowicza”, właściciela ogromnej i cudownej biblioteki, „z której nigdy nikomu żadnej książki by nie pożyczył”. Autorka pisze o tym, że był wobec niej zawsze delikatny i uprzedzająco grzeczny. 

W dzienniku pojawiają się także refleksje związane z sytuacją społeczną i polityczną. Powtarzającym się motywem jest kwestia trudnego losu Żydów i ich niesprawiedliwego traktowania. Pierwsze pogromy Żydów sprawiają, że Hin czuje zawód wobec „Imperium”. Pisze, że wystarczyłoby być nawet najbiedniejszą rodziną prawosławną, by życie było łatwiejsze. W jednej z późniejszych notatek opisuje swoją przyjaciółkę Bażenową – z którą, choć nie zawsze się zgadza, od samego początku utrzymuje dobre stosunki. Z zapisu wynika, że Bażenowa po pogromach emigrowała do Stanów Zjednoczonych. Hin cytuje słowa przyjaciółki: „Rosja jest tworem chamskim, zupełnie pozbawionym państwowego geniuszu… Kochać mogą ją tylko Żydzi. I tęsknić za nią mogą tylko Żydzi rosyjscy”. Hin zapisuje nie tylko rozmowę, ale poświęca też nieco miejsca na krótkie streszczenie imigranckich losów swojej przyjaciółki. Wpis ten jest ostatnią notatką w dzienniku.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Дневник
Wariant tytułu: 
Dniewnik
Miejsce powstania: 
Moskwa
Opis fizyczny: 
[48] k.
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Rosyjski (terroryści)
Dostępność: 
Rękopis dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
Od 1891 do 1923
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
f. 128 op.1 jed. chr.1
Uwagi: 
Tekst mocno pokreślony, z licznie nanoszonymi poprawkami
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
pierwszy mąż, cechy charakteru, nowi znajomi, Żydzi w Rosji, stosunek do pogromów, losy przyjaciółki
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1891 do 1923
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm
Gatunek: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste