publikacje

Wróć do listy

[I nie jutro, a dziś...]

Głównym tematem tego krótkiego listu jest wyznanie miłości oraz tęsknoty. Autorka zadaje Żuławskiemu retoryczne pytanie: "czemuż Ciebie nie ma". Wspomina też, że przesyła mu kartkę pocztową, w zbiorze korespondencji jej brakuje.

List jest bardzo emocjonalny. Solska jest w nim pełna emocji, a zresztą, jak sama podkreśla, po zejściu ze sceny czuje się podekscytowana. W liście pisze Żuławskiemu: "Twoja jestem", prosząc przy tym, by ją całował. List zawiera więc bezpośrednie odniesienia do bliskości cielesnej, takiej, jaka występuje między dwojgiem osób w relacji intymnej.

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Wariant tytułu: 
[list 2.]
Miejsce powstania: 
Lwów / Lemberg
Opis fizyczny: 
2 s. ; 15 cm. + koperta
Postać: 
składka pojedyncza
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny
Data powstania: 
1904
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
Nr inw. 1892, k. 2
Tytuł kolekcji: 
Listy Ireny Solskiej do Jerzego Żuławskiego I tom
Uwagi: 
Irena Solska pisze na kartce formatu A5, składanej w pół tak, że pierwsza strona pisana jest pionowo, a druga w poziomie, na rozłożonej karcie. Autorka prawie nie używa przecinków, kropki niejednokrotnie zastępuje dywizem bądź pauzą. Zachowana koperta, na niej nieczytelna pieczęć. Adresatem jest Jerzy Szeliga, a w polu adresu znajduje się tylko nazwa miejscowości - Izdebnik, oraz adnotacja w języku francuskim poste- restante (fr. pozostawić na poczcie).
Słowo kluczowe 1: 
Główne tematy: 
tęsknota, romans, aktorka,
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1904
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektroniczny
Gatunek: 
list