publikacje

Wróć do listy

[Kocham Cię, tęsknię...]

Jest to pierwszy list Ireny Solskiej do Jerzego Żuławskiego. Nie wiadomo kiedy sie poznali, biografka Solskiej zaś, Lidia Kuchtówna, wspomina, że Jerzy Żuławski był częstym gościem w domu Solskich we Lwowie.

Jest to bardzo krótki list Ireny Solskiej do Jerzego Żuławskiego. Głównym jego tematem jest wyznanie miłości Solskiej, oraz podkreślenie tęsknoty.

List kończy informacja: "myśl o mnie we wtorek". Najprawdopodobniej ma tu na myśli wtorkową próbę w teatrze do sztuki autorstwa Żuławskiego Eros i Psyche, w której Solska była odtwórczynią głównej roli. Sztuka miała premierę 27 lutego, list ten więc powinien być sprzed tego czasu.

Solska również odnosi się prawdopodobnie do zadanego przez Żuławskiego pytania słowami "bez przerwy myślę - to jedyna na razie odpowiedź". Nie wiadomo jednak jakie to było pytanie.

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Wariant tytułu: 
[list 1.]
Miejsce powstania: 
Lwów / Lemberg
Opis fizyczny: 
1 s. ; 15 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny
Data powstania: 
1904
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
Nr inw. 1892, s. 1
Tytuł kolekcji: 
Listy Ireny Solskiej do Jerzego Żuławskiego I tom
Uwagi: 
Zachowana koperta, na niej nieczytelna pieczęć. Adresatem jest Jerzy Szeliga, a w polu adresu znajduje się tylko nazwa miejscowości - Izdebnik, oraz adnotacja w języku francuskim poste – restante (fr. pozostawić na poczcie). List najprawdopodobniej z 17 lutego 1904 roku.
Słowo kluczowe 1: 
Główne tematy: 
tęsknota, romans, aktorka,
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1904
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektroniczny
Gatunek: 
list