publikacje

Wróć do listy

[Na jedną chwilę...]

List nie posiada daty dziennej, Autorka jedynie zapisuje dzień tygodnia i porę dnia: "czwartek 5a popołudniu".

List jest kontynuacją poprzedniego, Solska rozpoczyna jednak od informacji o tym, jaka była zajęta. Nie precyzuje jednak czym – pisze skrótowo, że całymi dniami próbowała w teatrze, że boli ją całe ciało i czuje się wyczerpana. Zadaje Żuławskiemu pytanie "Dlaczego wszyscy mogą być przy mnie a Ty nie?".

W dalszej części zaczyna snuć fantazje o ich spotkaniu. Radzi Żuławskiemu, by skupiał się – jeżeli może – nie na swojej tęsknocie, ale na tym, że niedługo będą mogli się zobaczyć. Sama Solska zresztą zaznacza, że i ona ma dość poprzestawania jedynie na korespondencji i bardzo by chciała się z nim zobaczyć. Można odnieść jednak wrażenie, ze Autorka jest do niego bardziej zdynsansowana niż na początku ich korespondencji.

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Wariant tytułu: 
[list 18.]
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
5 s. ; 15 cm.
Postać: 
składka pojedyncza
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny
Data powstania: 
1904
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
Nr inw. 1892, k. 35-38
Tytuł kolekcji: 
Listy Ireny Solskiej do Jerzego Żuławskiego I tom
Uwagi: 
List nie posiada daty dziennej, Autorka jedynie zapisuje dzień tygodnia i porę dnia: "czwartek 5a popołudniu". Irena Solska pisze na kartce formatu A5, składanej w pół tak, że pierwsza strona pisana jest pionowo, druga w poziomie, na rozłożonej karcie, a trzecia znów w pionie. Autorka prawie nie używa przecinków, kropki niejednokrotnie zastępuje dywizem bądź pauzą.
Słowo kluczowe 1: 
Główne tematy: 
romans, spotkanie, miłość, fantazje, erotyka, tęsknota
Zakres chronologiczny: 
1904
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektroniczny
Gatunek: 
list