publikacje

Wróć do listy

[Ty, Ty, więc...]

List nie posiada daty dziennej, Autorka zapisała jedynie dzień tygodnia: środa.

Solska rozpoczyna od informacji, że otrzymała już list od Żuławskiego. Dalej, z listu można wywnioskować, że Solska i Żuławski umówili się, że w przyszłym roku, jeżeli ich romans będzie nadal trwać, to wyjadą (nie podaje miejsca) by być razem. Póki co, Solska opisuje, że teraz będzie musiała "wykręcać język na niemieczczyźnie". W dalszej części wspomina, że nie jest zachwycona faktem konieczności jechania. Podkreśla, że "niecierpię niemców".

W dalszej części wspomina, że dopiero dziś przyszło do niej zawiadomienie od Śliwińskiego, że jutro da jej odpowiedź. Solska nie pisze jaką dokładnie odpowiedź ma na myśli - z listu wynika, że dla obojga korespondujących jest to jasne. Fragment ten kwituje zdaniem: "widzisz w jakiej niepewności żyję".

List kończą wyznania miłości oraz informacja, że jeżeli nie uda jej się dojechać do Warszawy, to zatelefonowałaby do niego, by mogli się umówić i spotkać "gdzieś w drodze".

 

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Wariant tytułu: 
[list 43.]
Opis fizyczny: 
1 s. ; 25 cm.
Postać: 
składka podwójna
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny
Data powstania: 
1904
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
Nr inw. 1892, k. 90
Tytuł kolekcji: 
Listy Ireny Solskiej do Jerzego Żuławskiego I tom
Uwagi: 
List jest jednostronnie zapisany i złożony na cztery tak, że wówczas na jednej z zewnętrznych płaszczyzn składki Autorka zapisuje dane adresata tak, że przestrzeń ta pełni funkcję koperty. Wewnątrz, w treści listu Autorka zapisuje: Warszawa, poste- restante (Warszawa podkreślone). W polu adresu zapisano: Wielmożny Pan dr Jerzy Żuławski, w Podchybiu, p. Leńcze. Na tej samej stronie znajduje się też jeden znaczek o nominale 10. Na nim nieczytelna pieczęć. Poniżej pieczęć: Leńcze, 12 sierpnia 1904.
Słowo kluczowe 1: 
Główne tematy: 
miłość, romans, podróż, spotkanie, niepewność, podróż,
Zakres chronologiczny: 
1904
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektroniczny
Gatunek: 
list