publikacje

Wróć do listy

[Tyle dni, ani chwili nie miałam...]

List nie posiada daty dziennej, Autorka zapisuje jedynie dzień tygodnia i porę dnia: "wtorek rano".

Solska rozpoczyna od opisu zajmującej jej wiele czasu pracy w teatrze. Pisze, że nie ma ani chwili dla siebie. To, co zajmuje ją całymi dniami to próby do spektaklu. Wspomina, że próby do spektaklu są dla niej bardzo obciążające fizycznie. Pisze też, że kiedy wieczorem wraca do domu to nie ma już energii na nic.

Jest smutna i tęskni za Żuławskim. Pyta go w liście, czy od kiedy zamknął się z tęsknotą, to czy jest mu lepiej. Pisze, że ona tak nie potrafi.

W dalszej części pisze o trudnościach w pracy - wspomina, że nowa rola nie jest dla niej łatwa, musi się bardzo napracować, by grać ją dobrze. Nie podaje jednak ani tytułu sztuki, ani imienia postaci. Najprawdopodobniej jednak chodzi o przygotowania do sztuki Szekspira Wszystko dobre co się dobrze kończy, gdzie gra postać Heleny. Wspomina również o tym, że będzie teraz miała dużo pracy w teatrze i będzie dużo zajęta.

W dalszej części wyjaśnia, że opisuje Żuławskiemu trudy swojej pracy dlatego, że długo nie będą mieć możliwości zobaczenia się. List nie jest tak emocjonalny jak poprzednie - Solska pisze chłodniej, jakby z większym dystansem.

List kończy jednak zapewnieniem, że bardzo za nim tęskni.

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Wariant tytułu: 
[list 19.]
Miejsce powstania: 
Lwów / Lemberg
Opis fizyczny: 
3 s. ; 15 cm.
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny
Data powstania: 
1904
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
Nr inw. 1892, k. 39-41
Tytuł kolekcji: 
Listy Ireny Solskiej do Jerzego Żuławskiego I tom
Uwagi: 
List nie posiada daty dziennej, Autorka zapisuje jedynie dzień tygodnia i porę dnia: "wtorek rano". Irena Solska pisze na kartce formatu A5, składanej w pół tak, że pierwsza strona pisana jest pionowo, druga w poziomie, na rozłożonej karcie, a trzecia znów w pionie. Autorka prawie nie używa przecinków, kropki niejednokrotnie zastępuje dywizem bądź pauzą.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
praca w teatrze, miłość, romans, smutek, tęsknota
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1904
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektroniczny
Gatunek: 
list