publikacje

Wróć do listy

b.t. [Droga Pani Mario…]

Zbiór kilku listów do Marii Rutkowskiej-Mierzejewskiej w sprawie męża autorki, Wacława Perzyny, ps. „Olek”, „Aleksander”, który w czasie okupacji hitlerowskiej był drukarzem w Tajnych Wojskowych Zakładach Wydawniczych (TWZW) w Warszawie.

20.06.1978 r. / Trenton (sygn. 8) – Autorka zawiadamia Mierzejewską o śmierci swojego męża (18.02.1978 r.). Bardzo to przeżyła. Nikt się nimi nie interesował, jedynie Wanda pisze do niej czasami. Prosi o przesłanie książki, która wyszła niedawno [o tajnych drukarniach]. Jej mąż miał odznaczenia: Krzyż Zasługi, Walecznych. Bardzo chciałaby to mieć. Ona też miała swoje zasługi – poświęcała życie i swoje małe dzieci. „Ewa” i „Michał” są rodzicami chrzestnymi ich syna. Na koniec przekazuje Mierzejewskiej 10 USD, aby dała na mszę w Kościele św. Krzyża za poległych kolegów i koleżanki.

Do listu dołączona jest kartka pisana przez Mierzejewską z danymi „Olka” i informacją o jego odznaczeniach: Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami, Krzyż Walecznych. Jest tam również adnotacja, że msza św. W intencji „Olka” odbędzie się d. 10.11.1978 r. o godz. 9 w kościele św. Krzyża.

12.08.1978 r. / Trenton (sygn. 8) – Autorka przeprasza, że nie odpisała od razu, ale wyjechała do dzieci do Kaliforni. Dziękuje za książkę. Tłumaczy Mierzejewskiej, dlaczego nie odpisali na jej wcześniejsze listy. Mąż był wtedy ciężko chory i leżał w szpitalu. Prosił ja, by napisała, ale ona nie miała do tego głowy. Prosi o przesłanie odznaczeń męża. Wspomina kilku kolegów z TWZW: „Stefana”, „Karola”, Janka Kowalskieo, Tadzia, Kubę, Zdzisława.

30.08.1980 r. / Trenton (sygn. 13) - Autorka odpisuje na list Marii Rutkowskiej-Mierzejewskiej (byłej sekretarki TWZW). Jej odpowiedź jest bardzo chaotyczna i miejscami niejasna. Wspomina swojego męża, Wacława, który pracował jako maszynista w jednej z tajnych drukarni TWZW. Wspomnienia te są dla niej bardzo bolesne, ale bardzo chciałaby spotkać się z kolegami z przeszłości. Pisze, że jej mąż często powtarzał, że ma odznaczenia starszego sierżanta. Niestety wszelkie dokumenty zostały w domu, gdy zmuszeni byli go opuścić. Prosi adresatkę o sprawdzenie tego i napisanie kilku słów. Na koniec pozdrawia „Michała” (Jerzego Rutkowskiego), brata Mierzejewskiej.

W teczce o sygnaturze 8 znajduje się też list Kazimiery Woińskiej z Warszawy z fotografią Haliny i Wacława Perzyny (1977 r.).

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
b.t. - korespondencja do Marii Rutkowskiej-Mierzejewskiej
Miejsce powstania: 
Trenton (USA)
Opis fizyczny: 
rps., 5 s. luź.; ; 28 cm i mniej
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
Od 1978 do 1980
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
2402/8 oraz 13
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Marii Rutkowskiej-Mierzejewskiej
Uwagi: 
Listy znajdują się w dwóch teczkach - o sygn. 8 oraz 13.
Słowo kluczowe 1: 
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
list