publikacje

Wróć do listy

b.t. [Droga Towarzyszko Rozalio!...] – list Meglickiej do Rozalii A. Jermołowej

List Meglickiej do Rozalii A. Jermołowej z archiwum IML w Moskwie w związku z obchodami 110 rocznicy urodzin W.I. Lenina.

Autorka dziękuje za serdeczność i życzliwość oraz pomoc, dzięki której ich pobyt w Moskwie był tak owocny i sympatyczny. W odpowiedzi na pytania adresatki, dotyczące pomników Lenina w Polsce, podaje autorów: pomnika przed Muzeum Lenina w Poroninie – Szwarc, rzeźbiarz radziecki z Leningradu; rzeźby-pomnika przed bramą do Nowej Huty w Krakowie – prof. Marian Konieczny, polski artysta. Przed Muzeum Lenina w Warszawie nie stoi żaden pomnik, natomiast jest jeszcze pomnik przed kopalnią węgla „Wesoła” w miejscowości Wesoła koło Oświęcimia, którego autorem jest Stanisław Marcinów. Autorka informuje także, że z okazji ww. rocznicy  odbywa się w Polsce wiele imprez, w gazetach ukazuje się wiele artykułów. Zaplanowano też otwarcie nowej ekspozycji w Muzeum Lenina w Warszawie i wystawy w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej.

Na koniec autorka pisze, że oboje z mężem byli wzruszeni upominkami, które otrzymali od Jermołowej i życzy pogodnej i zdrowej wiosny.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Warszawa
Opis fizyczny: 
mps., 1 s. (s. 6); ; 30 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
2026
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
2470/63
Tytuł kolekcji: 
Akta Marii Meglickiej
Data dzienna: 
17 kwi 1980
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
list