publikacje

Wróć do listy

Dwa listy i notatka na temat Ilse Glinickiej

Dwa listy i notatka na temat Ilse Glinickiej. Notatka, sporządzona na podstawie informacji otrzymanych od Anny Branickiej, była załącznikiem listu z dn. 3.01.1990 r.

Ilse urodziła się w 1900 r., z d. Strobl, matka z d. Himmelstjern. Ilse była obywatelką estońską. Jej pierwszy mąż, Barszcz, był w służbie dyplomatycznej. Po rozwodzie z nim wyszła za Zygmunta Glinickiego, artystę-malarza, grafika, który przed wojną zajmował się restauracją Pałacu Wilanowskiego. W 1939 r. został wywieziony do Rosji i słuch po nim zaginął. We wrześniu 1939 r. Ilse pracowała w szpitalu wojskowym w Wilanowie, a w czasie okupacji w biurze administracyjnym dóbr wilanowskich. Znała świetnie kilka języków. Ratowała z rąk Niemców wielu ludzi, m.in. właściciela Wilanowa, hrabiego Branickiego. W czasie Powstania była w Warszawie. Po wojnie miała antykwariat na Nowym Świecie, do spółki z Sułockim. Zmarła w Warszawie w 1950 r., została pochowana na Powązkach.

W kolejnym liście, z dn. 8.04.1990 r., autorka przesyła kasetę ze wspomnieniami Aliny Janowskiej, znanej polskiej aktorki, która była „przyszywaną siostrzenicą” Ilse. Glinicka przyjaźniła się z matką Aliny jeszcze w Tallinie. Elżbieta ma pecha w tej sprawie, bo jak tylko uda jej się zdobyć kolejne nazwisko osoby, która znała Ilse, to zaraz okazuje się, że ta osoba niedawno zmarła. Sama też znała kilka z tych osób, np. Gerdę Tarasiewicz, najbliższą przyjaciółkę Ilse. Od jej siostrzenicy dowiedziała się nieco więcej na temat rodzeństwa Glinickiej. Miała trzech braci: Frydrycha, Kurta i Herberta (Strobel). Autorka podaje Halinie informacje na temat ich rodzin i późniejszych losów. W czasie wojny mieszkali w Poznaniu, w 1944 r. wyjechali na Zachód (Niemcy, Australia). Mąż Ilse, Zygmunt Glinicki, był malarzem (podobno dobrym) i architektem wnętrz. Urządzała m.in. Pałac Wilanowski. W czasie wojny znalazł się ze swoim kolegą, też malarzem, Szperberem, we Lwowie, skąd zostali wywiezieni do ZSRR. Zofia St., o której mowa we wspomnieniach Ilse, to Zofia Stpieryńska, żona redaktora, która po wojnie była uważana za damę serca Cyrankiewicza (przed Andryczówną). Na nagrobku Ilse wyryta jest data śmierci: 24.04.1949 r.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Warszawa
Opis fizyczny: 
rps., 2+4 s. luź.; ; 21 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
1990
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
2439/169
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Haliny Martin
Uwagi: 
Tytuł nadany przez redakcję Archiwum Kobiet.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
relacja