publikacje

Wróć do listy

Uczestniczka tajnego nauczania – Maria Niedojadło

Maria Niedojadło opowiedziała Antoninie Hobler swój życiorys, skrótowo wymieniając najważniejsze fakty i zdarzenia z lat przedwojennych, czasu wojny i okresu powojennego. Niedojadło maturę zdała w Drohobyczu, gdzie ukończyła seminarium nauczycielskie i w 1935 r. zaczęła pracować jako nauczycielka. W czasie wojny organizowała tajne nauczanie na terenie ówczesnego województwa wileńskiego w miejscowościach Sławczysiątka i Stupieńki. Była członkinią AK. Po wojnie mieszkała i pracowała m.in.: w Gołąbkach (obecnie wieś w woj. wielkopolskim, pow. gnieźnieński), Młynach (obecnie wieś w woj. kujawsko-pomorskim, pow. mogileński) oraz we Wrocławiu, gdzie zamieszkała w 1967 r. i osiadła na stałe. Działała także społecznie – była m.in. przewodniczącą Ligi Kobiet i Koła Gospodyń Wiejskich w Młynach. Za swoją działalność otrzymała w 1964 r. Złoty Krzyż Zasługi.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Życiorysy krwią pisane
Wariant tytułu: 
Uczestniczka tajnego nauczania – Maria Niedojadło
Miejsce powstania: 
Wrocław
Opis fizyczny: 
k. 122–125 : fot. ; 31 cm.
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1979
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
182/94/4 t. 1
Tytuł kolekcji: 
Relacje, wspomnienia, opracowania, wywiady, wypisy z literatury dot. ruchu oporu w Okręgu Lwowskim AK (m.in. Sambor) oraz pobytu w obozach i na zesłaniu w ZSRR ze zbioru Janiny Klawińszowej
Uwagi: 
Maszynopis o charakterze czystopisu, zapis jednostronny. Podwójna foliacja – oryginalna i ołówkiem w prawym górnym rogu foliacja ZNiO. Do życiorysu dołączona fotografia bohaterki. Dokument jest częścią zbiorów Janiny Klawińszowej, dostępnych w archiwum ZNiO we Wrocławiu. Tekst w tomie pt. Życiorysy Krwią pisane. Wywiady z członkami Związku Bojowników o Wolność i Demokrację. Wywiady przeprowadziła Antonina Hobler.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
11 wrz 1979
Osoba, której dotyczy treść: 
Główne tematy: 
działalność w konspiracji, tajne komplety podczas II wojny światowej na wileńszczyźnie, edukacji i szkolnictwo po 1945 r. w PRL
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1913 do 1979
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
biografia/życiorys