publikacje

Wróć do listy

Dziennik: 23.08.1942–13.06.1945

Kolejne lata okupacji hitlerowskiej i nasilający się terror skłaniają diarystkę, aby w dzienniku z lat 1942–1945 skupić się przede wszystkim na zagadnieniach religijnych. W przeciwieństwie do wcześniejszego zeszytu, tym razem nie koncentruje się jednak na samej sobie, jej rozważania dotyczą całego świata chrześcijańskiego. Niezwykle ważną sprawą jest dla niej, aby mimo ciężkich czasów ludzie nadal potrafili zachowywać czystość duszy: „Całe życie ludzkie jest adwentem, ku Bogu. Pamiętajmy o tym. Ten adwent duszy, to najważniejsza sprawa życia. Tak to pięknie rozumieją ci, którzy odchodzą gwałtowną śmiercią w obecnych czasach – nie ma ważniejszej sprawy!” (k. 11v). Często w swoich przemyśleniach odwołuje się do kondycji współczesnego świata, upatrując w nim reminiscencji historii pierwszych chrześcijan, w masowo umierających cywilach dostrzega zaś tragizm i świadectwo wiary pierwszych męczenników Kościoła. W dzienniku pojawiają się także prywatne prośby kierowane do Chrystusa i Matki Boskiej: o siłę do codziennej pracy i wykonywania zamierzonych planów: „O Matko Boska, za Twojem wstawiennictwem ufam, że mój Bóg i Pan […] nauczy mnie jak wykorzystywać czas, aby go nie tracić, i jak pogodzić ze wszystkimi wymogami życia – filozofię, lekcje, stosunki z ludźmi, gospodarstwo” (k. 43r). W prośbach tych autorka swobodnie przeplata ze sobą języki polski i angielski, nie wyjaśnia przy tym powodu przyjętej taktyki pisarskiej.

Sporo miejsca w swoim dzienniku Dobrzyńska-Rybicka poświęca sprawie wykopalisk archeologicznych w Rzymie i odkryciu domniemanych grobów świętych Piotra i Pawła; szczegółowo opisuje wygląd pobliskiego cmentarza Ad Catacumbas, przytacza informacje o znalezionych inskrypcjach pielgrzymów oraz fundamentach świątyni z czasów Grzegorza Wielkiego. Od tematów religijnych odchodzi tylko sporadycznie; np. w przepisanym fragmencie listu od „niezadowolonej przyjaciółki” (k. 68v) czy w „Liście do Gromadzkiej Marty” (k. 70r) – nawet te ustępy są jednak nacechowane silnymi akcentami moralizatorskimi i dydaktycznymi. Jedyny wpis odnoszący się wprost do wojny uczyniła autorka dopiero pod koniec dziennika, pod datą 18 stycznia 1945 r. Na pięć dni przed odcięciem miasta przez Armię Czerwoną zanotowała: „Przyszły ciężkie czasy” (k. 93v).

Miejsce powstania: 
Poznań
Opis fizyczny: 
98 k. ; 13 cm.
Postać: 
zeszyt
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
Od 1942 do 1945
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
1296/III
Uwagi: 
Pismo chaotyczne, nierówne, trudne do rozczytania, bardzo dużo skreśleń i poprawek. Zapiski prowadzone niebieskim i czarnym atramentem, okazjonalnie ołówkiem.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
rozwój duchowy, filozofia, męka Chrystusa, asceza, konflikty osobiste, diarystyka o charakterze religijnym, życie wewnętrzne
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1942 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
dziennik/diariusz/zapiski osobiste
Tytuł ujednolicony dla dziennika: