publikacje

Wróć do listy

Franciska Baumgarten do Żanny Kormanowej, 17.05.–8.08.1954

 

Listy do Żanny Kormanowej pisane z Brna w 1954 r.

17.05.1954 r. – Autorka pisze, że poranna poczta przyniosła jej tyle nowych zadań, że prawdopodobnie nie zdąży pójść do fotografa i nie będzie mogła przesłać jej zdjęcia swojej siostry. Z listu dowiadujemy się, że Kormanowa jest obecnie w Genewie. W tamtejszej bibliotece jest uniwersyteckiej jest dostępna książka napisana przez autorkę listu, pt. „Zu spät”, na którą chciałaby zwrócić jej uwagę. Znajduje się tam opowiadanie o Polsce z czasów wojny, zatytułowane „Die Erzieherin”. Jedno z opowiadań zostało w poprzednim roku „udramatyzowane” w dialekcie berneńskim i nadane w Radiu Bern. Wizyta Kormanowej poruszyła w niej na nowo wiele wspomnień. Do listu dołączone są prospekty dotyczące książek autorstwa Franciski Baumgarten.

31.05.1954 r. – Autorka przesyła Kormanowej (już na adres warszawski) obiecane zdjęcie siostry. Pyta, czy czytała jej opowiadanie „Erzieherin” i prosi o opinię.

8.08.1954 r. - Autorka dziękuje za przesłanie niezwykle interesującego i pięknie wydanego zeszytu o sztuce nowoczesnej Polski. Żałuje, że nie mogła z nią dłużej porozmawiać. Do listu załącza prospekt dotyczący prac jej męża, M. Tramera, znanego psychiatry dziecięcego, zatytułowanych „Schülernöte” oraz „Berufsnöte Jugendlicher”, które są bardzo pożyteczne zarówno dla szkolnictwa, jak i poradnictwa zawodowego. Zachęca do zainteresowania tymi pozycjami odpowiednich wydawnictw w Polsce. Na koniec zaprasza do siebie, w razie gdyby Kormanowa znowu  została delegatką na jakąś konferencję międzynarodową w Szwajcarii.

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Miejsce powstania: 
Brno / Szwajcaria
Opis fizyczny: 
mps., druk, s. 187-190, 221-232, 309-310 luź.; fot., prospekty ; 21 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
druk
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
dobry
Data powstania: 
1954
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
1573/484
Tytuł kolekcji: 
Akta Żanny Kormanowej
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
list
Tytuł ujednolicony korespondencji: