publikacje

Wróć do listy

Halina Martin do Jana Kreutscha, 27.04.2001–19.08.2003

W pierwszym z listów (27.04.2001 r.) przesyła p. Janowi materiały dotyczące Gęsiówki oraz korespondencję Yad-Vashem – Micuta. Autorka pisze, że kpt. Hm. Wacław Micuta brał udział w zdobywaniu niemieckiego obozu „Gęsiówka” przez ochotników, żołnierzy Batalionu „Zośka”. Po wielu latach spotkał w Tel-Avivie jednego z wówczas ocalonych. Odmówił przyjęcia wyróżnienia Yad-Vashem, motywując, że należy się ono Batalionowi. Okazało się, że Yad-Vashem nigdy nie odznaczało żadnej jednostki wojskowej, która oswobadzała ludzi z niemieckich obozów śmierci. Przy pomocy dr. Edwarda Kossoy udało się Micucie przekonać, że akcja ta nie miała celu wojskowego, lecz była podjęta przez ochotników, którzy z narażeniem życia ocalili ponad 300 Żydów różnej narodowości. Rezultaty akcji i kontaktów z Yad-Vashem w tej sprawie obrazują załączone listy.

W liście z dn. 31.05.2002 r. autorka pyta o Lipkę, co się z nim dzieje. Dalej pisze o programie Bogusława Wołoszańskiego pt. „Klub sensacji XX wieku” w TV Polonia. Ostatnia audycja była poświęcona Peenemunde i pociskom V1 i V2. Martinowa uznała, że program jest dobry, bez błędów, ale dużo w nim brakuje do całościowego ujęcia tematu. Radzi adresatowi, żeby zajrzeli do jej teczki pt. „Wiedeń”, która znajduje się u nich w archiwum i zachęcili Wołoszańskiego do zapoznania się z tym materiałem. Są tam zeznania świadków, spisane z taśm, które są w jej posiadaniu. Używał ich Nowak-Jeziorański w rozmowach z Anglikami. Są tam nawet fotografie ludzi ze „Straganu”.

W liście z 19.08.2003 r. prosi p. Jana o zawiadomienie Bolesława Góreckiego, żeby przesłał jej książki: „Szare Szeregi” oraz „Lutyńskie Tango i inne wojenne historie z Zaolzia” Otylii Toboli.

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Miejsce powstania: 
Londyn
Opis fizyczny: 
rps., 3+3 s. luź.; ; 30 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
Od 2002 do 2003
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
2439/45
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Haliny Martin
Słowo kluczowe 1: 
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
list
Tytuł ujednolicony korespondencji: