publikacje

Wróć do listy

Halina Martin do Jerzego Krzyżanowskiego, 20.07.1979

Odpowiedź na list mieszkającego w Stanach Zjednoczonych profesora Jerzego Krzyżanowskiego. Autorka dziękuje za przysłaną odbitkę jego tekstu o AK i wyraża opinię, że nadawałby się do „Wiadomości Literackich”, rozchodzących szerzej po świecie, niż ich AK-owskie biuletyny. Przekazała dalej jego prośbę o wciągnięcie go na listę dystrybucyjną Biuletynu Informacyjnego. Ona jest obecnie zniechęcona pełnieniem funkcji redaktora, ze względu na trudności ze ściąganiem na czas materiałów od poszczególnych autorów.

Obecnie pracuje nad książką o kobietach AK, gdzie także jest przewodniczącą komitetu redakcyjnego i tu również musi borykać się z autorami. Sama pisze aktualnie rozdział o łączności, co jest dla niej o tyle trudne, że był to chyba jedyny dział, z którym nie stykała się w konspiracji.

Otrzymała z Polski świetną pracę doktorską Marii Wiśniewskiej o wydawnictwach Szarych Szeregów, też warta opublikowania.

Prenumeruje „Wiadomości wydawnicze” i z przerażeniem znajduje pozycje książek o dużym nakładzie, pisanych przez ubeków. To co w nich wartościowe, to listy miejsc wal z AK-owcami, przebiegi spraw sądowych i miejsca straceń bez sądów. Na koniec pyta, czy profesor ma dostęp do książek wydawanych w Polsce, bo są wśród nich wartościowe pozycje, tzw. literatura faktu.

W teczce znajduje się również list profesora do Haliny Martin.

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Miejsce powstania: 
Londyn
Opis fizyczny: 
mps., 1+1 s. luź.; ; 30 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
1979
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
2439/218
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Haliny Martin
Słowo kluczowe 1: 
Data dzienna: 
20 lip 1979
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
list
Tytuł ujednolicony korespondencji: