publikacje

Wróć do listy

Halina Martin do Stanisława Aronsona, 1996–1997

Dwa listy do Stanisława Aronsona z Tel-Awiwu, byłego członka Armii Krajowej. Martinowa na początku listu przedstawiła się w kilku słowach, powołując się na wspólnych znajomych z okresu działalności w konspiracji. Stwierdziła, że w podziemiu działała od początku, dlatego znała wiele osób, zwłaszcza z pokolenia doktora Józefa Rybickiego pseudonim „Andrzej”. Podała też dane kontaktowe do Zofii Breskin z Tel-Awiwu, która mogła mu więcej na jej temat opowiedzieć. Autorka przywołała list Aronsona, który czytała w prasie, w którym wystąpił przeciwko pomawianiu żołnierzy AK o mordowaniu Żydów. Pragnęła zaprosić go na obchody pięćdziesięciolecia Koła Byłych Żołnierzy Armii Krajowej w Londynie, które miały odbyć się w maju 1997 r., by zabrał glos i zaświadczył, że nie należy posądzać AK o antysemityzm. Członkowie Zarządu Koła przyjęli tą propozycję z entuzjazmem i upoważnili ją do nawiązania z nim kontaktu w tej sprawie. Jego adres otrzymała od Bolesława Góreckiego. Od „Stasinka” - Stanisława Janusza Sosabowskiego, który również z entuzjazmem poparł ten pomysł, dowiedziała się, że córka Aransona, którą często odwiedzał, mieszkała w Londynie. Wyraziła chęć spotkania się z nim przy najbliższej okazji.

W teczce znajduje się karta ewidencyjna Aronsona, zawierająca informacje na temat jego przynależności do AK. Dowiadujemy się z niej, że Aronson nosił pseudonimy: „Rysiek” i „Mały Rysiek”, a jego dowódcami byli Stanisław Sosabowski, ps. „Stasinek” i Bolesław Górecki, ps. „Snica”.

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Organizacja/Partia: 
Miejsce powstania: 
Londyn
Opis fizyczny: 
2 s. ; 30 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
Od 1996 do 1997
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
2439/39
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Haliny Martin
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Osoba, której dotyczy treść: 
Główne tematy: 
Armia Krajowa, emigracja, Polacy w Wielkiej Brytanii, Polacy w Izraelu, antysemityzm, Koło Byłych Żołnierzy Armii Krajowej w Londynie, II wojna światowa
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1996 do 1997
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
list
Tytuł ujednolicony korespondencji: