publikacje

Wróć do listy

Irena Koberdowa do Żanny Kormanowej, 5.03.1953–24.11.1964

Kolekcja listów do Żanny Kormanowej.

5 marca 1953 r., Warszawa, autorka podziękowała Kormanowej za okazaną troskę. Od tygodnia leżała chora w łóżku, brakowało jej Instytutu. W tym czasie uczyła się i czytała, m.in. Kapitał Karola Marksa. Miała nadzieję, że za kilka dni wróci. List zakończyła życzeniem powrotu do zdrowia dla Józefa Stalina.

8 lipca 1953 r., Świeradów-Zdrój, Koberdowa zdała Kormanowej relację z egzaminu, podała oceny poszczególnych osób z grupy, krótko omawiała wyniki niektórych z nich. Po egzaminie jego uczestnicy poszli wspólnie zjeść obiad do restauracji „Pod Arkadami” przy ulicy Marszałkowskiej, a następnie pożegnali się. Każdy zabrał ze sobą książki, by przygotować się na wrześniowe seminarium. Wyjechała na kilkudniowe wakacje.

16 lipca 1953 r., Świeradów-Zdrój, autorka podziękowała za list i za wyjaśnienie jej sprawy aresztowania Ławrientija Berii i sytuacji w Związku Radzieckim po śmierci Stalina. W miejscu, w którym była nie miała dostępu do prasy, nie miała również z kim porozmawiać. Rozważała zaistniałą sytuację, stwierdziła, że był to przykład „walki klasowej”, który powinien uczyć „czujności i zdecydowania”. Przyznała, że czuła w sobie wiele słabości ideologicznej, ale pracowała nad sobą, aby sprostać wymaganiom stawianym jej przez Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą. W dalszej części listu odpowiedziała na pytania Kormanowej dotyczące osiągnięć grupy na egzaminie.

20 września 1956 r., kartka z pozdrowieniami z pobytu we Francji

17 grudnia 1959 r., Moskwa, autorka od trzech tygodni przebywała w Moskwie, była zadowolona z pobytu, zarówno z zakwaterowania, jak i warunków pracy w archiwum. Badała głównie dokumenty w języku francuskim i niemieckim, stwierdziła, że po całym dniu miała problemy z odróżnieniem tych dwóch języków. W chwili pisania listu rozpoczynał się okres świąteczny, jej koledzy, w tym Ryszard Kołodziejczyk i Maria Grinbergowa zaczęli wtedy wyjeżdżać do Polski, zostawała więc sama, odczuwała z tego powodu smutek.

24 listopada 1964 r., Paryż, autorka przebywała w Paryżu, jej pobyt tam miał trwać trzy miesiące. Intensywnie pracowała, stwierdziła, że nie widziała końca swej pracy. Codziennie spotykała Annę Żarnowską, z którą w niedziele chodziła do muzeów.

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Miejsce powstania: 
Warszawa, Moskwa, Paryż
Opis fizyczny: 
9 s. ; 30 cm i mniej
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
Od 1953 do 1964
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
1573/ 493, 494
Tytuł kolekcji: 
Akta Żanny Kormanowej
Uwagi: 
Listy są rozproszone w dwóch różnych teczkach: sygn. 493: s. 37-39, 367; sygn. 494: 172-175, 194
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
śmierć Józefa Stalina, Józef Stalina, ZSRR, Ławrientij Beria, studia wyższe kobiet, kobiety na uniwersytetach, wyjazdy zagraniczne w okresie PRL, nauka historyczna, praca naukowa kobiet, współpraca naukowa kobiet, Polska Zjednoczona Partia Robotnicza, Instytut Nauk Społecznych przy KC PZPR, polscy historycy marksistowscy
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1953 do 1964
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
list
Tytuł ujednolicony korespondencji: