publikacje

Wróć do listy

J.Guttowa do Żanny Kormanowej, 14.01.–5.07.1953

Listy do Żanny Kormanowej.

14.01.1953 r. - Autorka ucieszyła się z listu od Kormanowej. Na wygnaniu każdy list z kraju sprawia dużą przyjemność.  Z tekstu wynika, że Kormanowa poprosiła ją o przesłanie książek z okresu 1917-1952. Zabrała się do tego od razu, ale nie mogła się z tym uporać, bo takich książek jest bardzo dużo. Proponuje, że sporządzi ich bibliografię, ale to zajmie trochę czasu. Wtedy mogłaby wybrać sobie te pozycje, które ją interesują. Jeśli chodzi o książki o tematyce polskiej, to ostatnio nic nowego nie wyszło. Na początek przesyła jej książkę „I Documenti Diplomatici Italiani” oraz 4 numery czasopisma historyczno-bibliograficznego „Morimento Operaio”.

Swoją pracę naukową musiała przerwać z powodu braku dostępu do Biblioteki Watykańskiej. Poszukiwania w różnych bibliotekach zajęły jej 2 miesiące intensywnej pracy i przyniosły dużo ciekawych materiałów, ale dalej praca się nie posuwa. Pisała już w tej sprawie do tow. Marek.

We Włoszech obecnie panuje duże napięcie – lud włoski walczy o swoje prawa.

5.06.1953 r. - Autorka  przesyła Kormanowej wykaz włoskich czasopism, o który prosiła. Opracowała go bazując na „Bibliografia Storia Nazionale” oraz na przeprowadzonych rozmowach z historykami. Czasopisma podzieliła na działy tematyczne. Wysyła jej także dwie książki, jakie się ostatnio ukazały. Dziękuje za szczegółowe wytyczne odnośnie dalszej pracy, będzie robiła co tylko możliwe, ale prosi o wyrozumiałość, bo teraz ma bardzo mało czasu, ze względu na zbliżający się okres urlopowy.

5.07.1953 r. – Autorka pisze, że nie udało jej się prawie nic zrobić dla Kormanowej w ostatnim miesiącu, bo jest teraz okres urlopowy i ma więcej pracy. Przesyła jej opracowanie jednego numeru pisma „Morimento Operaio” i prosi o uwagi, czy dobrze to zrobiła. Pyta, czy wykaz czasopism, który jej wysłała, jest zadowalający. Podaje też listę książek, które się ostatnio ukazały (do niektórych daje krótkie opisy).

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Miejsce powstania: 
Rzym
Opis fizyczny: 
(sygn. 489) rps., s. 312-315, 318-321 luź.; ; 21 cm oraz (sygn. 494) rps., s. 382-384 luź.; : 28 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
1953
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
1573/489, 494
Tytuł kolekcji: 
Akta Żanny Kormanowej
Uwagi: 
Listy pochodzą z dwóch różnych teczek o sygnaturach 489 (pierwszy i ostatni list) oraz 494 (list z czerwca).
Słowo kluczowe 1: 
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
list
Tytuł ujednolicony korespondencji: