J.Guttowa do Żanny Kormanowej, 14.01.–5.07.1953
Listy do Żanny Kormanowej.
14.01.1953 r. - Autorka ucieszyła się z listu od Kormanowej. Na wygnaniu każdy list z kraju sprawia dużą przyjemność. Z tekstu wynika, że Kormanowa poprosiła ją o przesłanie książek z okresu 1917-1952. Zabrała się do tego od razu, ale nie mogła się z tym uporać, bo takich książek jest bardzo dużo. Proponuje, że sporządzi ich bibliografię, ale to zajmie trochę czasu. Wtedy mogłaby wybrać sobie te pozycje, które ją interesują. Jeśli chodzi o książki o tematyce polskiej, to ostatnio nic nowego nie wyszło. Na początek przesyła jej książkę „I Documenti Diplomatici Italiani” oraz 4 numery czasopisma historyczno-bibliograficznego „Morimento Operaio”.
Swoją pracę naukową musiała przerwać z powodu braku dostępu do Biblioteki Watykańskiej. Poszukiwania w różnych bibliotekach zajęły jej 2 miesiące intensywnej pracy i przyniosły dużo ciekawych materiałów, ale dalej praca się nie posuwa. Pisała już w tej sprawie do tow. Marek.
We Włoszech obecnie panuje duże napięcie – lud włoski walczy o swoje prawa.
5.06.1953 r. - Autorka przesyła Kormanowej wykaz włoskich czasopism, o który prosiła. Opracowała go bazując na „Bibliografia Storia Nazionale” oraz na przeprowadzonych rozmowach z historykami. Czasopisma podzieliła na działy tematyczne. Wysyła jej także dwie książki, jakie się ostatnio ukazały. Dziękuje za szczegółowe wytyczne odnośnie dalszej pracy, będzie robiła co tylko możliwe, ale prosi o wyrozumiałość, bo teraz ma bardzo mało czasu, ze względu na zbliżający się okres urlopowy.
5.07.1953 r. – Autorka pisze, że nie udało jej się prawie nic zrobić dla Kormanowej w ostatnim miesiącu, bo jest teraz okres urlopowy i ma więcej pracy. Przesyła jej opracowanie jednego numeru pisma „Morimento Operaio” i prosi o uwagi, czy dobrze to zrobiła. Pyta, czy wykaz czasopism, który jej wysłała, jest zadowalający. Podaje też listę książek, które się ostatnio ukazały (do niektórych daje krótkie opisy).