publikacje

Wróć do listy

Od biało-czerwonej opaski – do dziś!

Pamiętnik Marii Sosnowskiej jest portretem pierwszych lat powojennej Oleśnicy i ówczesnej egzystencji na tzw. Ziemiach Odzyskanych, widzianych oczami przybyłej zza Buga nauczycielki. Autorka opisuje codzienną rzeczywistość w mieście – zniszczenia i początkowy chaos panujący po zakończeniu wojny: rabunki opuszczonych mieszkań czy trudności związane z powszechnym brakiem podstawowych produktów (żywności, opału). Pamiętnik ukazuje również w interesujący sposób przekrój społeczny i polityczny mieszkańców Oleśnicy. Sosnowska pisze o napływie kolejnych osadników, obecności Niemców czekających na wyjazd oraz tych, którzy zdecydowali się pozostać, odnotowuje też ukrywanie się członków Armii Krajowej. Pamiętnik jest jednocześnie świadectwem pierwszych prób ustabilizowania i organizacji życia w Oleśnicy: powstawania pierwszych działających sklepików, przedszkoli i szkół. Sosnowska kończy swoje zapiski, wspominając rozpoczęcie pracy nauczycielskiej w lokalnej szkole oraz kulturalną i artystyczną działalności oświatową, związaną z zawodem nauczycielskim.

Autor/Autorka: 
Organizacja/Partia: 
Miejsce powstania: 
Oleśnica
Opis fizyczny: 
7 k. ; 30 cm.
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór zinwentaryzowany, z założenia udostępniany jest mikrofilm. W Dziale Rękopisów ZNiO możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1969
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
14492/II, mf 4946
Tytuł kolekcji: 
Pamiętniki osadników z pow. oleśnickiego zgłoszone na konkurs organizowany w 1969 r. przez Dolnośląskie Towarzystwo Oświatowe. Oddział Powiatowy w Oleśnicy
Uwagi: 
Maszynopis, na pierwszej i ostatniej stronie podpis autorki wraz z adresem. Kartki spięte zszywką, umieszczone w dużej kopercie. Nieliczne odręczne skreślenia i poprawki sporządzone długopisem (niebieski tusz). Pamiętnik jest częścią zbioru pamiętników osadników z powiatu oleśnickiego, zgłoszonych na konkurs organizowany w 1969 r. przez Dolnośląskie Towarzystwo Oświatowe, Oddział Powiatowy w Oleśnicy, i stanowiących zawartość teczki. W zbiorze pamiętnik ten oznaczony numerem 14.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
5 mar 1969
Główne tematy: 
koniec drugiej wojny światowej, życie na tzw. Ziemiach Odzyskanych, portret Oleśnicy, działalność oświatowa, nastroje osadników, oświata w powojennej Polsce, Dolny Śląsk, sytuacja polityczna na tzw. Ziemiach Odzyskanych, działalność kulturalna i artystyczna po wojnie, wykonywanie zawodu nauczycielki
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1945 do 1955
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia