publikacje

Wróć do listy

Sanitariuszka Wojska Polskiego – Halina Morska-Kościukowa

Halina Morska-Kościukowa w wywiadzie przeprowadzonym przez Antoninę Hobler opowiedziała o swoich korzeniach, życiu przed II wojną światową, działalności w Armii Krajowej i życiu powojennym. W czasie II wojny światowej cała jej rodzina, łącznie z ośmioletnim bratem, działała w AK. Morska-Kościukowa była sanitariuszką, przeszła też przeszkolenie wojskowe i awansowała do stopnia chorążej. Po zakończeniu wojny skończyła studia medyczne w Warszawie i pracowała w służbie zdrowia, m.in. w Cieplicach i Wrocławiu, gdzie osiadła na stałe. Opisała swoje zaangażowanie w walkę z okupantem oraz m.in. kolejne etapy swojej kariery zawodowej po wojnie, kiedy kontynuowała działalność w służbie zdrowia i wojsku.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Sanitariuszka Wojska Polskiego – Halina Morska-Kościukowa
Organizacja/Partia: 
Miejsce powstania: 
Wrocław
Opis fizyczny: 
k. 81–83 ; 31 cm.
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór niezinwentaryzowany, katalog rękopisów akcesyjnych. Możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1986
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
Akc. 182/94/3
Tytuł kolekcji: 
Relacje, wspomnienia, opracowania, wywiady, wypisy z literatury dot. ruchu oporu w Okręgu Lwowskim AK (m.in. Sambor) oraz pobytu w obozach i na zesłaniu w ZSRR ze zbioru Janiny Klawińszowej.
Uwagi: 
Maszynopis o charakterze czystopisu, zapis jednostronny. Podwójna foliacja – oryginalna i ołówkiem w prawym górnym rogu foliacja ZNiO. Na końcu podane godziny przeprowadzania wywiadu. Dokument jest częścią zbiorów Janiny Klawińszowej dostępnych w archiwum ZNiO we Wrocławiu.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Osoba, której dotyczy treść: 
Główne tematy: 
życie przed wojną, II wojna światowa, służba kobiet w wojsku podczas II wojny światowej, kobiety w służbie zdrowia
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1920 do 1986
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
biografia/życiorys