publikacje

Wróć do listy

Wspomnienie o demonstracji 29 grudnia 1918 r.

Autorka opowiada, z punktu widzenia uczestniczki, o demonstracji, która odbyła się 29. grudnia 1918 r. w Warszawie, na placu Saskim [obecnie pl. Zwycięstwa] i okolicznych ulicach. Wiec został zwołany przez KPRP dla zaprotestowania przeciwko aresztowaniu sowieckiej misji Czerwonego Krzyża, która przybyła do Warszawy w sprawie jeńców wojennych, a także przeciwko poczynaniom władz rządowych i wojskowych w Zagłębiu Dąbrowieckim.

Ze względu na ograniczoną widoczność w miejscu wydarzeń, autorka zastrzega, że wspomnienia jej są fragmentaryczne, ograniczające się jedynie do tego, co sama była w stanie zaobserwować. Pełniejszy obraz mogłaby dać suma relacji innych uczestników.

Demonstranci zgromadzili się na placu Saskim wokół pustej cerkwi [rozebranej w latach 1924-26]. Z jej stopni, jak z trybuny, przemawiali mówcy, piętnując poczynania rządu Moraczewskiego. Gdy tłum ruszył, formując pochód, Rybacka znalazła się w samym środku, może nawet bliżej jego końca. Gdy śpiewano „Warszawiankę”, nagle z tyłu rozległ się huk salwy karabinowej. Ludzie rzucili się do ucieczki. Tylne rzędy napierały do przodu, zaś czoło pochodu zatykało się z powodu wąskiej ulicy. W pewnym momencie Rybacka zobaczyła przed sobą stertę ciał. Podbiegła na pomoc. Na szczęście okazało się, że to tylko ludzie, którzy się przewrócili jeden na drugiego. Pomogła im rozplątać się i wstać. Za nimi nadbiegali żołnierze, repetując karabiny.

Tu tekst się urywa.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
s.l.
Opis fizyczny: 
Rps., 2 k. luź. (s.15-16); ; 30 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
2026
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
1572/2
Tytuł kolekcji: 
Akta Rozalii Rybackiej
Uwagi: 
Brudnopis, tekst niepełny (brakuje fragmentów w środku i na końcu)
Słowo kluczowe 1: 
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia