publikacje

Wróć do listy

Dzidka do Haliny Martin, 26.04.1997

List do Haliny Martin dotyczący spraw prywatnych, rodzinnych. Autorka, pisze, że przez wiele lat nie miały kontaktu. Jest młodszą córką Alfreda Duma, potocznie zwaną Dzidką. Adres Haliny dostała od Halusi Geber, z którą spotykają się najczęściej na pogrzebach rodzinnych.

Właśnie zmarła jej siostra Ada, 18.04.1997 był pogrzeb na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim, przy ul. Młynarskiej. Pochowana została w grobie ich dziadków i rodziców. Miała 75 lat, zmarła na raka. Dzień i noc czuwali przy niej w szpitalu. Jej syn, Witold, był przy jej śmierć. Witold ma 45 lat, jest żonaty i ma trzech synów. Skończył ekonomię i prowadzi biuro tłumaczeń z jęz. angielskiego i niemieckiego. Nie dawno zmarła też Renata Zaruska-Bobin, w wieku 80 lat.

Dalej autorka pisze o sobie i swojej rodzinie. Ma obecnie 69 lat i od 1981 jest na emeryturze. Wcześniej pracowała jako fotografik, specjalizacja techniczna. Jej mąż, Jan (71 lat) – inżynier elektryk, powstaniec AK. Córka Małgorzata (34 lata) – ekonomistka, mężatka, ma dwie córki.

Mimo upływu lat Halina była często wspominana w jej domu, ponieważ Robert Sigalin-Malinowski był u nich prawie domownikiem, wspaniale opowiadał o Pawłowicach [majątek, którym zarządzała Halina Martin podczas okupacji]. Bardzo przeżyli jego śmierć (na raka). Od Halusi Geber wie o ciężkim stanie powypadkowym starszej córki Haliny, Kai. Pamięta ją z Pawłowic, jako śliczną dziewuszkę. Halę widziała dwukrotnie w telewizji, od razu ją poznała. Nadal jest wspaniałą, piękną kobietą. Wspomina swój pobyt w Pawłowicach w czasie okupacji niemieckiej i Halinę, śliczna, wysportowaną, jeżdżącą konno. Żałuje, że będąc w 1975 r. w Londynie, nie nawiązała kontaktu z Haliną.

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Miejsce powstania: 
Warszawa
Opis fizyczny: 
rps., 2 s. luź.; ; 21- cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
1997
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
2439/32
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Haliny Martin
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
26 kwi 1997
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
list
Tytuł ujednolicony korespondencji: