publikacje

Wróć do listy

Elżbieta Kotarska do Haliny Martin, 6–25.07.1976

Listy Elżbiety Kotarskiej do Haliny Martin, w sprawie Ilse Glinickiej, która w okresie okupacji niemieckiej ratowała ludzi z rąk gestapo, wyciągając ich z więzień i obozów.

6 lipca 1976 r., autorka odpowiedziała na list Haliny Martin dotyczący poszukiwań śladów Ilse Glinickiej. Informuje w nim Halinę, że aktorka i pisarka Maria Morozowicz-Szczepkowska zmarła w 1968 r., tuż po ukazaniu się swojej książki „Z lotu ptaka”. Kotarskiej nie udało jej się dotąd natrafić na opowiadania Glinickiej, twierdziła, że prawdopodobnie nie były nigdzie publikowane, lub znalazły się na łamach czasopism. Próbowała także odnaleźć żyjących członków rodziny Glinickiej, ale w chwili pisania listu poszukiwania nie przyniosły rezultatów. Zamierzała zwrócić się w tej sprawie do nauczyciela i pisarza Leona Wanata, który działał konspiracyjnie na Pawiaku. Obiecała Halinie, że nadal będzie prowadziła poszukiwania, prosiła jednak o cierpliwość, ponieważ była wtedy zajęta pracą w redakcji. Na koniec wspomniała swój pobyt u Martinowej i dziękowała za poświęcony jej czas. Deklarowała chęć pomocy i zapewniała o swojej pamięci o harcerkach, obiecała również, że postara się zdobyć ich zdjęcia.

25 lipca 1976 r., Kotarska przekazała kolejne informacje na temat Glinickiej. Dzięki relacji kuzyna jej męża, który nie wiedział wiele o Ilse, zaś część informacji przekręcił, ustaliła, że mąż Glinickiej Zygmunt zginął w Starobielsku. Ilse zaś umarła w 1949 r. na raka wątroby. Po wojnie prowadziła sklep z antykami na Nowym Świecie w Warszawie. Miała wspólniczkę, jednak autorka listu nie wiedziała, czy kobieta ta jeszcze żyła. Kotarskiej nie udało się odnaleźć nowelek Glinickiej, dowiedziała się natomiast o istnieniu pamiętnika Ilse, do którego próbowała dotrzeć. Wszystkie te informacje uzyskała od siostrzenicy Zygmunta, która razem z matką opiekowała się chorą Ilse. Podała jej nazwiska kilku osób, które znały Ilse, ale nie miała jeszcze czasu się z nimi skontaktować.

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Miejsce powstania: 
Warszawa
Opis fizyczny: 
3 s. ; 30 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1976
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
2439/169
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Haliny Martin
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Osoba, której dotyczy treść: 
Główne tematy: 
II wojna światowa, okupacja niemiecka, ratowanie Polaków aresztowanych przez gestapo, twórczość pamiętnikarska kobiet, więzienie na Pawiaku, obóz w Starobielsku, choroba nowotworowa, twórczość literacka kobiet
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
list
Tytuł ujednolicony korespondencji: