publikacje

Wróć do listy

Elżbieta Kruk do Żanny Kormanowej, 16.11.1958–1972

Korespondencja z Żanną Kormanową dotycząca spraw prywatnych. Autorka była córką Janiny Kruk. W listach opisywała swoje życie w Nowym Jorku.

16 listopada 1958 r., autorka niedawno przybyła do Nowego Jorku. Czas mijał jej szybko, poznawała wielu ludzi i miasto, dużo zwiedzała. Bardzo podobało jej się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, odwiedziła także Metropolitan Museum. Bardzo kochała swoich bliskich, którzy stworzyli jej w swoim domu doskonałe warunki. Prowadziła ożywioną korespondencję ze znajomymi z Polski, a także z osobami poznanymi w trakcie podróży. Szczególnie miło wspominała korespondencję z lekarzem, który przyjechał do Stanów na stypendium Rockefellera. Bardzo cieszyła się ze stypendium, jakie otrzymała na Uniwersytecie Nowojorskim (New York University), nie mogła doczekać się początku roku akademickiego.

12 grudnia 1959 r., kartka z życzeniami noworocznymi.

1972 r., Elżbieta wyszła za mąż, miała 3-letnią córkę. Pracowała 3 dni w tygodniu, jej mąż Sherwin był cenionym naukowcem. Mieszkali w Nowym Jorku, wspólnie urządzali dom. W trakcie pobytu w Szwajcarii spotkała się ze swoimi rodzicami. Matka opowiadała jej o podróży Kormanowej do Australii.

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Miejsce powstania: 
Nowy Jork
Opis fizyczny: 
5 s. ; 28 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
Od 1958 do 1972
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
1573/494
Tytuł kolekcji: 
Akta Żanny Kormanowej
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
emigracja, Nowy Jork, Polacy w Stanach Zjednoczonych, stypendium zagraniczne, Uniwersytet Nowojorski, studia zagraniczne kobiet, studia wyższe kobiet, małżeństwo z obcokrajowcem, wyjazdy zagraniczne, macierzyństwo
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1958 do 1972
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
list
Tytuł ujednolicony korespondencji: