publikacje

Wróć do listy

Ewa – Helena Górska – łączność

Autorka relacjonuje swoją działalność konspiracyjną w Tajnych Wojskowych Zakładach Wydawniczych, w których pracowała jako łączniczka, pod bezpośrednią komendą Jerzego Rutkowskiego ps. „Michał”.

Wybuch wojny zastał ją w Brześciu nad Bugiem. Stamtąd piechotą udała się do Łukowa, do rodzinnego majątku – Grali koło Siedlec. Z powodu braku zajęcia pojechała do Warszawy. Tam zgłosiła się do Jadwigi Krawczyńskiej, dziennikarki, która wprowadziła ją w struktury Armii Krajowej. Skontaktowała ją z pułkownikiem Lipskim „Frankiem”, który przez krótki czas prowadził komórkę drukarską. Wiosną 1940 r. zastąpił go „Michał”, który był jej szefem do końca jej służby. Praca w komórce rozpoczęła się wraz z objęciem przez niego funkcji. Autorka pełniła funkcję łączniczki – nosiła pocztę i poszukiwała lokali kontaktowych. W swoich wspomnieniach pisała o wpadce zecerni na ulicy Mazowieckiej, a także o ostrzeżeniu, dzięki któremu Rutkowski uniknął wówczas aresztowania w tym lokalu. Kolejną drukarnię z zecernią zorganizowano w willi Korzeniowskiej, lokalu znalezionym przez żołnierza AK o pseudonimie „Zdzisław”. Drukowano tam „Wiadomości Polskie”. Z tekstu dowiadujemy się o funkcjonowaniu drukarni, sygnałach alarmowych, a także o aresztowaniu tam „Michała”. O zdradę podejrzewano „Zdzisława”, Górska była nawet przesłuchiwana w tej sprawie przez „Prezesa” i „Inkę”. Na końcu tekstu autorka podała listę lokali konspiracyjnych wraz z ich nazwami adresami.

Autor/Autorka: 
Organizacja/Partia: 
Opis fizyczny: 
4 s. ; 29 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1967
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
2402/3
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
21 cze 1967
Główne tematy: 
działalność konspiracyjna, Tajne Wojskowe Zakłady Wydawnicze, II wojna światowa, majątek rodzinny, Lubelszczyzna, Armia Krajowa, konspiracyjna drukarnia, łączniczki Armii Krajowej, dekonspiracja, „Wiadomości Polskie”, lokale konspiracyjne, Armia Krajowa w Warszawie
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1939 do 1944
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
relacja