publikacje

Wróć do listy

Halina Martin do Alice Bellier, 16.10.1978–6.02.1979

Dwa listy do Alice Bellier z Liege w Belgii. Alice była przyjaciółką Izabeli Kuczyńskiej i jej „skrzynką kontaktową" w Europie Zachodniej, z jej pomocą Kuczyńska wysyłała listy na Zachód z pominięciem cenzury, przez nią również odbierała przesyłki, zawierające m.in. książki wydawane na Zachodzie.

16 października 1978 r., Halina podziękowała za przesłanie listu od Izabeli, załączała odpowiedź. Poinformowała ją, że zamówiła dla Izabeli książki, w tym Aleksandra Sołżenicyna, Aleksandra Zinowiewa, a także sześciotomowe wydawnictwo źródłowe pt. Armia Krajowa w dokumentach, które miały zostać wysłane na adres Alice. Martin stwierdziła, że Izabela nie powinna się obawiać pisać do niej bezpośrednio. Wystarczyło jedynie podać inne nazwisko i wysłać na jej prawdziwy adres.

3 lutego 1979 r., autorka podziękowała za przesłanie książek od Izabeli, przepraszała, że obarczyła Alice tym zadaniem w tak trudnym dla niej okresie. Bardzo współczuła straty ukochanego ojczyma, wiedziała z własnego doświadczenia, jak wiele czasu potrzeba, by wypełnić pustkę. Zainteresowała ją informacja Alice, że jej ojczym pracował we Wspólnocie Interesów Górniczo-Hutniczych i poprosiła o podanie jego nazwiska.

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Miejsce powstania: 
Londyn
Opis fizyczny: 
2 s. ; 25 cm i mniej
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
Od 1978 do 1979
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
2439/205
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Haliny Martin
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Osoba, której dotyczy treść: 
Główne tematy: 
cenzura korespondencji, śmierć bliskiej osoby, przyjaźń między kobietami, korespondencja z Zachodem w czasach PRL, kolportaż nielegalnych wydawnictw w czasach PRL
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1978 do 1979
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
list
Tytuł ujednolicony korespondencji: