publikacje

Wróć do listy

Halina Martin do Anny Corless, 1978–1980

Listy w sprawie tłumaczenia na język angielski opowiadań Haliny Martin o polskim ruchu oporu w czasie okupacji niemieckiej. W październiku 1978 r. Martinowa wysłała tłumaczce pierwsze fragmenty opowiadań z prośbą o szybkie przetłumaczenie. Autorka wyjaśniła, że jeśli tekst się spodoba wydawcy, jest szansa, że jej wspomnienia wydrukuje wielka firma wydawnicza - Penguin Books.

Kolejne listy dotyczą bardziej szczegółowych zagadnień. Autorka dziękowała za dokonane tłumaczenie, zgłaszała uwagi do angielskiej wersji, wskazywała nieścisłości. Prosiła także o uwagi tłumaczki dotyczące sposobu ujęcia tematu, ufała bowiem jej znajomości mentalności Anglików. Przesyłała również kolejne partie tekstu do tłumaczenia. Z listów dowiadujemy się, że autorka pisała kolejne odcinki na bieżąco. Tłumaczyła, że miała wówczas dużo zajęć, gości, a także wiele obowiązków rodzinnych, w tym opiekę nad chorą matką mieszkającą w Stanach Zjednoczonych oraz córką w zaawansowanej ciąży. Martin jednak nie narzekała, stwierdziła, że lubi gdy dużo się działo. W liście z października 1979 r. zawarta została informacja o zapewnieniach wydawcy o publikacji jej opowiadań. Umowa nie była jednak jeszcze podpisana. Ponadto wydawcy nalegali, by przysłała kolejne odcinki. Korespondencja z lutego 1980 r. świadczy o dalszej współpracy Martinowej z wydawnictwem. Autorka wysyłała kolejne teksty do przetłumaczenia.

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Miejsce powstania: 
Londyn
Opis fizyczny: 
5 s. ; 30 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
Od 1978 do 1980
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
2439/27
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Haliny Martin
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
wspomnienia, II wojna światowa, działalność wydawnicza kobiet, Armia Krajowa, emigracja, tłumaczenie książek naukowych, Polacy w Wielkiej Brytanii
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1978 do 1980
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
list
Tytuł ujednolicony korespondencji: