publikacje

Wróć do listy

Irena Tarska do Żanny Kormanowej, 1949–1974

Zbiór listów prywatnych i służbowych. Kobiety znały się bardzo dobrze. W korespondencji prywatnej autorka zwraca się do adresatki bezpośrednio - „Droga Żaniu”, jedynie listy służbowe pisane są językiem oficjalnym: jako Naczelnik Wydziału w Ministerstwie Oświaty (list datowany na 21 czerwca 1949 r.), czy jako Redaktor Naczelny w Państwowych Zakładach Wydawnictw Szkolnych (list z 1 czerwca 1952 r.).

17 listopada 1964 r., list z Warszawy do Żanny przebywającej w Moskwie. Na wstępie autorka pisała o sprawach prywatnych i konieczności przesunięcia planowanego wyjazdu z powodu choroby teściowej Hanny, która musiała poddać się operacji jaskry. Kobieta w tym czasie mieszkała z rodziną Tarskich. W dalszej części listu relacjonowała przebieg prac nad przygotowywanym słownikiem. Wspominała o Krystynie pracującej w zespole od początku listopada. Była układna, ale miała bardzo wysokie mniemanie o sobie i należało nauczyć ją pracy zespołowej.

10 - 15 października 1974 r., dwie kartki z Ciechocinka, w których autorka porusza jedynie sprawy prywatne. Wypoczywała w Ciechocinku i miała zamiar pozostać tam do 23 października. Była zadowolona z pogody, dużo spacerowała, nie mogła jednak skupić się na lekturze. Zapowiedziała, że zadzwoni do Kormanowej tuż po powrocie do Warszawy, żeby pożegnać się z nią przed jej wyjazdem.

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Miejsce powstania: 
Warszawa, Ciechocinek
Opis fizyczny: 
9 s. ; 21 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
Od 1949 do 1974
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
1573/505
Tytuł kolekcji: 
Akta Żanny Kormanowej
Uwagi: 
s. 10, 30-32, 58, 109-112
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
przyjaźń między kobietami, choroba członka rodziny, relacje z teściową, praca zawodowa, praca naukowa, relacje ze współpracownikami, wypoczynek, czas wolny
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1949 do 1974
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
list
Tytuł ujednolicony korespondencji: