publikacje

Wróć do listy

Iza Bieżuńska-Małowist do Żanny Kormanowej, 13.05.1947–12.07.1952

List i dwie kartki do Żanny Kormanowej.

Niedatowany bilecik, w którym autorka żegna się przed wyjazdem. Pytała, czy Kormanowa planowała przyjechać do Wisły. Życzyła jej owocnej pracy i dobrego samopoczucia. Na koniec prosiła o pożyczkę w wysokości piętnastu tysięcy złotych, po które miał zgłosić się jej mąż Marian. Miała nadzieję, że uda jej się szybko oddać pożyczone pieniądze, ponieważ spodziewała się wypłaty z wydawnictwa „Książka”

13 maja 1947 r., kartka przysłana z Paryża. Autorka przepraszałą, że wyjechała bez pożegnania, ale miała zbyt wiele zobowiązań. Musiała wyjechać zaraz po zdanym egzaminie, ponieważ kończyła jej się wiza wyjazdowa do Francji. Przed egzaminem z kolei chorowała. W Paryżu także miała wiele formalności do załatwiania. Chciała przyspieszyć otrzymanie wizy dla Mariana, aby mógł przyjechać do niej przed wyjazdem do Szwecji.

12 lipca 1952 r., list z Ustki. Autorka przesłała program wykładów z historii starożytnej po pracach redakcyjnych. Nie była zadowolona z efektu, pomimo ograniczenia materiału w dalszym ciągu wydawał się jej niemożliwy do zrealizowania ze studentami. Na koniec listu wspomniała o swoim urlopie.

Współautorzy: 
Miejsce powstania: 
Ustka
Opis fizyczny: 
5 s. ; 21 cm i mniej
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
Od 1947 do 1952
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
1573/484
Tytuł kolekcji: 
Akta Żanny Kormanowej
Uwagi: 
s. 183-186, 211
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Główne tematy: 
nauka historyczna, działalność naukowa kobiet, praca kobiet na uniwersytecie, wyjazd zagraniczny w okresie PRL, szkolnictwo wyższe, spędzanie wolnego czasu
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1947 do 1952
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
list
Tytuł ujednolicony korespondencji: