publikacje

Wróć do listy

Krystyna Kiryluk do Żanny Kormanowej, 1953–1992

Korespondencja Krystyny Kiryluk z Żanną Kormanową. Początkowo listy są tytułowane bardziej oficjalnie, z czasem korespondencja jest coraz bardziej osobista, a autorka zwraca się do Kormanowej po imieniu. Listy pisane są głównie z okazji Nowego Roku - w różnych latach, w większości z Pekinu. Życzenia pisane są na ozdobnych kartkach wydrukowanych przez Ambasadę Polską w Pekinie dla Izoldy Kowalskiej-Kiryluk i czasem widnieje na nich również jej podpis. Natomiast życzenia z 1960 r. pisane są z Warszawy na okolicznościowej kartce Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

22.09.1961 r. – List z Zurychu. Autorka jest od trzech tygodni w Szwajcarii. Jest w szpitalu, badania wykazały, że lewa nerka jest w bardzo złym stanie i należy ją usunąć. Operację będzie można przeprowadzić w kraju, ale tam lekarze chcą ją jeszcze nieco podleczyć.  Mimo przebywania w „cukierkowo-bogatym i wysoce cywilizowanym” kraju, nastrój ma pesymistyczny.  Dalej prosi o przekazanie pozdrowień znajomym (tow. Marianowi, Karolowi M.) Cieszy się, że wyszła już broszura p. Jerzego. Autorka posługuje się kilkakrotnie w tym tekście zwrotami łacińskimi i cytatami (Słowacki, Puszkin).

Ostatnia kartka jest znacznie późniejsza. Autorka pisze, że znowu nie udało im się spotkać, ale ma nadzieję, że Nowy Rok 1982 przyniesie lepsze zdrowie.

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Miejsce powstania: 
Pekin, Warszawa, Zurych
Opis fizyczny: 
rps., 17 s. luź.; ; 18 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
Od 1953 do 1992
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
1573/ 493, 494
Tytuł kolekcji: 
Akta Żanny Kormanowej
Uwagi: 
Listy są rozproszone w dwóch różnych teczkach: sygn. 493: s. 27, 198- 210 oraz sygn. 494: s. 325-326 ach:
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
list
Tytuł ujednolicony korespondencji: