publikacje

Wróć do listy

Krystyna Murzynowska do Żanny Kormanowej, 10.08.1957–20.07.1969

Listy do Żanny Kormanowej, w których Murzynowska pisze głównie o sprawach naukowych, ale wplecione są w nie również wątki prywatne.

10.08.1957 r. / Kuźnica Zbąska – Autorka dziękuje za list i przeprasza za zwłokę w odpowiedzi spowodowaną likwidacją poczty w Błońsku, przez co korespondencja przyszła z tygodniowym opóźnieniem. Bibliografię zestawiła i wysłała ojcu do przepisania na maszynie. Wymaga ona jeszcze pewnych uzupełnień. Praca nad rozdziałem idzie powoli z powodu upałów i pokus z tym związanych (pływanie, żeglowanie). Z prof. Małowistem się nie widziała, choć czekała na niego zgodnie z umową w jego mieszkaniu. Zadzwoni do niego po powrocie. Autorka żałuje, że nie ma z nimi prof. Kormanowej, bo wieś jest bardzo spokojna i panuje całkowita cisza.

8.12.1963 r. / Halle (NRD) – Autorka przebywa od dwóch tygodni w NRD na kwerendzie. Początkowo mieszkała w Berlinie u przyjaciół, a od kilku dni w Halle. Prof. Stern zakwaterował ją w królewskim apartamencie w Gästehaus der Regierung, w którym podobno mieszkał kiedyś sam Chruszczow. Wszyscy są dla niej bardzo uprzejmi. Pod względem naukowym, wszystko, czego oczekiwała, znalazła w bibliotekach w Berlinie. W archiwum w Merseburgu udostępniono jej archiwum wycinków prasowych, m.in. kilka teczek dot. strajku 1912 r. Znalazła tam niezwykle ciekawy dokument o metodach walki w czasie strajku - memoriał przygotowany przez Kruppa von Bohlen zu Holbach, na zlecenie Wilhelma II. W tej samej teczce z Königliches Geheimes Civil-Cabinet są również materiały dotyczące strajku górników na Górnym Śląsku w 1913 r. Wybiera się jeszcze do Lipska, do Leipziger Volkszeilung. Do domu wraca 20.12. Wszyscy tam są dla niej bardzo mili i niesłychanie pomocni i starają się załatwiać za nią wszelkie sprawy dnia codziennego. Jednak podróże do Merseburga zajmują jej bardzo dużo czasu (pociągi chodzą bardzo nieregularnie) i przez to mało pracuje w domu.

5.04.1965 r. / Warszawa – Autorkę zmartwiła wiadomość o wypadku Kormanowej. Na ostatnim zebraniu uchwalili, że nie będą jej męczyć odwiedzinami, tylko prześlą tą drogą życzenia powrotu do zdrowia. Od siebie dodaje ucałowania i wyraża nadzieję na rychłe spotkanie na Żoliborzu.

6.03.1966 r. / Zakopane – Autorka dotarła wreszcie do Zakopanego. W Krakowie zebrała bardzo ciekawe materiały do swych XIX-wiecznych bohaterów ze Stanów Zjednoczonych. Była też w Atlasie w sprawie mapy, po przyjeździe wszystko opowie.

7.08.1966 r. / Warszawa – Autorka pisze w sprawie pierwszej części podręcznika – ma problemy z pracą W.N. [Walentyna Najdus?], przez którą cała praca może być wstrzymana. Prosiła Kalabińskiego o interwencję u prof. Manteulfa w tej sprawie. Pisze także o tekście Rosen-Zawadzkiego, który ma być włączony do publikacji.

20.07.1969 r. / Zalesie – Autorka pisze w sprawie materiałów, które otrzymała poprawione od Walentyny Najdus, a Kalabiński i Tych swej pracy nie dopełnili na czas. Całość wyśle zatem z kilkudniowym opóźnieniem na adres warszawski, o ile uda jej się zaległości wyegzekwować. Dalej pisze o sprawach prywatnych. Ciągle boi się o zdrowie męża, choć nastąpiła niewielka poprawa. Jej matka otrzymała list od Tosi, która narzeka na starość i samotność.

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Miejsce powstania: 
Warszawa, Halle, Zakopane, Zalesie, Kuźnica Zbąska
Opis fizyczny: 
rps., 11 s. luź.; ; 28 cm i mniej
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
Od 1957 do 1969
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
1573/497, 506
Tytuł kolekcji: 
Akta Żanny Kormanowej
Uwagi: 
Listy są rozproszone w dwóch teczkach: sygn. 497: s. 33-34 sygn. 506: s. 3-9, 12, 15
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
list
Tytuł ujednolicony korespondencji: