publikacje

Wróć do listy

List otwarty do Przyjaciół

Listy Haliny Martin, pisane zbiorczo do różnych przyjaciół. Autorka jest osobą bardzo zajętą i ciągle brakuje jej czasu na prywatną korespondencję. Pisząc ogólny list do przyjaciół dzieli się z nimi aktualnymi wydarzeniami z jej życia. Porusza zarówno sprawy prywatne, rodzinne, jak i te związane z jej działalnością kombatancką. Czasem są to tylko życzenia świąteczno-noworoczne, jak np. w 2000 r. i 2001 r.)

24.08.2001 r. – List z okazji 90. urodzin autorki. Jest to pełna humoru odpowiedź na liczne listy z życzeniami. Autorka nawiązuje do swoich 30. Urodzin, które obchodziła w Pawłowicach w czasie okupacji. Dalej zdaje relację z przyjęcia urodzinowego sprzed kilku dni.

Listopad-grudzień 2002 r. – Autorka chwali się, że po raz trzeci została prababką. Marcin (syn Kai) i jego żona Sarra mają już trzech synów. Dale pisze, że nie czuje się wcale stara, choć tak wygląda. Może trochę zmęczona, bo ciągle ma wiele spraw na głowie. Bardzo jej to odpowiada, bo czuje się potrzebna. Ma świetną pamięć, dzięki czemu staje się „Świadkiem Historii”.

1.01.2003 r. – Obszerny list, w którym autorka dużo pisze o sprawach rodzinnych. Mijający rok nie był dla niej zbyt dobry. Straciła córkę i brata oraz siostrę cioteczną. Kaja zmarła po 6 latach całkowitego paraliżu, który był skutkiem wypadku samochodowego. Potem odeszła Irma, z którą była bardzo związana od dzieciństwa. Na koniec śmierć Cześka [przyszywanego brata, syna Wiktora Przedpełskiego, ojczyma Haliny], która była zaskoczeniem. Dalej pisze o sprawach weselszych, czyli o swoich wnukach i prawnukach. List zamyka informacją, czym się aktualnie zajmuje. Wydaje, jako jednoosobowa redakcja, kwartalnik „Informator”, w którym pisze o sprawach AK.

1.05.2003 r. - Autorka pisze list otwarty do przyjaciół, zaintrygowanych jej milczeniem. Autorka tłumaczy powody tych zaniedbań. Wyjaśnia, że jest dosłownie zawalona papierami i brakuje jej już czasu na prywatną korespondencję. Ma mnóstwo pracy z archiwum i przygotowywaniem materiałów do Informatora, ciągle musi porządkować dokumenty (ankiety, wycinki, notatki, listy, sprawozdania, itp.), umieszczać je we właściwych teczkach. Musi te prace wykonywać na bieżąco, bo „zaniedbany porządek archiwalny mści się bez litości”.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
b.t. [Witaj majowa jutrzenko...]
Miejsce powstania: 
Londyn
Opis fizyczny: 
mps., 8 s. luź.; ; 30 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
wydruk komputerowy
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
tak
Data powstania: 
Od 2000 do 2003
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
2439/29, 30, 140
Tytuł kolekcji: 
Archiwum Haliny Martin
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
list