publikacje

Wróć do listy

Tak było naprawdę (Kronika dwudziestolatki, rok 1944)

Zapis przeżyć wojennych autorki z 1944 r. Urszula Jankowska, „Zula”, służyła jako sanitariuszka w kompanii „Motyl” – oddziale dowodzonym przez por. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego „Motyla”. Kronika jest świadectwem walk w tym okresie, m.in. obrony Sztunia, oraz relacją z kolejnych miejsc potyczek, w których autorka przebywała wraz ze swoim oddziałem (Ossa, Świniarzyn, Czmykos, Dominopol, Zamłynie, Sztuń, Lasy Kruszynieckie, Dubica, Krasne, Uścinów, Maśluchy, Lasy Parczewskie, Kozłówka). W okresie walki partyzanckiej Jankowska zetknęła się z wieloma dowódcami poszczególnych ugrupowań w ramach 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK; byli to m.in.: por. „Sokół” (Michał Fijałka), por. „Kord” (Kazimierz Filipowicz), por. „Gzyms” (Franciszek Pukacki). Zapiski autorki są również świadectwem pracy sanitariuszki – przedstawiają kolejne przypadki chorych, rannych i poległych. Dodatkowo Jankowska opisała nastroje w kompanii, relacje między partyzantami czy rzadkie chwile relaksu, ukazując partyzancką codzienność na Wołyniu. Systematyczne zapiski autorka prowadziła do 19 lipca, po czym nastąpiła przerwa – ostatnia strona kroniki dotyczy zdarzeń z 23 sierpnia 1944 r. Jankowska rozszerzyła swoje wspomnienia o szczegółowe przypisy historyczne dotyczące niektórych osób, miejsc i wydarzeń; wiele z nich powstało na podstawie relacji samych uczestników zdarzeń.

Autor/Autorka: 
Organizacja/Partia: 
Miejsce powstania: 
s.l.
Opis fizyczny: 
75 k.; 30 cm.
Postać: 
inne
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Zbiór zinwentaryzowany, z założenia udostępniany jest mikrofilm. W Dziale Rękopisów ZNiO możliwość otrzymania oryginału do wglądu w celach badawczych, po złożeniu pisma rekomendującego z uczelni/projektu badawczego etc.
Data powstania: 
1944
Stan zachowania: 
bardzo dobry
Sygnatura: 
15605/II, mf 10101
Tytuł kolekcji: 
„Urszula Jankowska »Zula«: Tak było naprawdę. (Kronika dwudziestolatki, rok 1944)” oraz opowiadania i wiersze
Uwagi: 
Maszynopis oraz rękopis. Oba zawierają listę poległych i rannych z kompanii „Błękitnych” batalionu „Sokoła”, por. „Motyla”, rannych i poległych z batalionu „Korda” I i II kompanii oraz rannych i poległych z kompanii „Kani”. Nieliczne poprawki, skreślenia oraz dopiski w przestrzeni międzywierszowej (długopis, niebieski tusz). Kartki oprawione przez ZNiO (oryginalnie luźne kartki zostały podklejone grzbietem strony, każda z osobna). Kronika stanowi element większego zbioru, który w całości został złączony okładką.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Osoba, której dotyczy treść: 
Główne tematy: 
27 Wołyńska Dywizja Piechoty AK, walka partyzancka, oddziały partyzanckie na Wołyniu, dowódcy kompanii
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1944
Nośnik informacji: 
papier
mikrofilm
Gatunek: 
pamiętnik/wspomnienia