publikacje

Wróć do listy

Celina Bobińska do Żanny Kormanowej, 27.04.1952–16.11.1986

Zbiór 4 listów Celiny Bobińskiej do Żanny Kormanowej.

27 kwietnia 1952 r., autorka prowadziła wówczas wykłady z dziejów imperializmu. Potrzebowała wydanego wcześniej tomu materiałów z konferencji w Otwocku. Prosiła Kormanową o przesłanie jej egzemplarza.

15 czerwca 1966 r., autorka przeprosiła Kormanową za zwłokę w odpowiedzi na jej poprzedni list, ponieważ cztery dni przebywała w Zakopanem. Podziękowała za udzielone informacja.

1 października 1986 r., autorka pozdrawiała Kormanową i pisała, że dawno jej nie widziała. Po raz kolejny czytała jej wstęp do pracy Eugeniusza Przybyszewskiego i znalazła wzmiankę o tym, „że P-ska wraz z Bobińskim St. wspólnie przygotowali coś o powstaniu zbrojnym”. Bobińska z trudem zbierała strzępy informacji o swoim ojcu Stanisławie i żałowała, że nie zrobiła tego 30 lat wcześniej. Pytała Kormanową o źródło jej informacji i czy wiedziała coś więcej na ten temat. Niestety teczka Bobińskiego w Archiwum Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej była prawie pusta.

16 listopada 1986 r., Bobińska dziękowała Kormanowej za przesłaną informację. Pytała ją o samopoczucie i o to, czy ktoś z nią mieszkała.

Autor/Autorka: 
Współautorzy: 
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
6 s., 21 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Miejsce przechowywania: 
Dostępność: 
dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
Od 1952 do 1986
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
1573/484
Tytuł kolekcji: 
Akta Żanny Kormanowej
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Główne tematy: 
praca kobiet na uniwersytecie, szkolnictwo wyższe, nauka historyczna, twórczość naukowa, Archiwum Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, Polska Zjednoczona Partia Robotnicza, przyjaźń między kobietami, wzajemna troska o zdrowie, badanie historii rodziny, współpraca naukowa
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1952 do 1986
Nośnik informacji: 
papier
Gatunek: 
list
Tytuł ujednolicony korespondencji: